Reportaż "Mistrzyni życia"

2024-01-18 16:02
Magdalena Andruszkiewicz z Piły, wicemistrzyni świata w frame runningu
Autor: fot. Bartłomiej Zborowski Magdalena Andruszkiewicz z Piły, wicemistrzyni świata w frame runningu

Prowadziła bardzo aktywny tryb życia. Tańczyła, jeździła konno, malowała. Ale pięć lat temu miała rozległy udar mózgu, po którym na nowo musiała poukładać sobie życie. Magda Andruszkiewicz z Piły przeszła długą drogę: od walki o życie po mistrzostwa świata, w których bierze udział.

Ponad pięć lat temu jej życie wywróciło się do góry nogami. Przeszła rozległy udar mózgu, po którym rokowania były bardzo złe. Walczyła nie tylko o powrót do zdrowia i sprawności, ale o życie. Magdalena Andruszkiewicz z Piły ma za sobą trudny czas, ale jest wojowniczką. Dziś jest w kadrze narodowej i zdobywa medale w frame runningu.

"Jeździłam konno, tańczyłam, ćwiczyłam jogę. Dużo rzeczy robiłam. Skończyłam architekturę i urbanistykę na Politechnice Poznańskiej. Miałam też swoją firmę z rękodziełem. Malowałam koszulki, ceramikę na ścianach"- opowiada o swoim życiu przed udarem Magdalena Andruszkiewicz. "Przydarzył mi się udar mózgu i dzięki temu, że wcześniej uprawiałam dużo sportów i ćwiczyłam w ogóle wyszłam z tego udaru i możemy dzisiaj rozmawiać"- dodaje.

Magda doznała udaru pnia mózgu i móżdżku podczas pobytu w szpitalu, dzięki temu otrzymała natychmiastową pomoc. Jej stan był ciążki. Przez siedem tygodni przebywała na oddziale intensywnej opieki medycznej i anestezjologii. Walczyła o życie. Więcej w reportażu Alicji Górskiej, zatytułowanym „Mistrzyni życia”. 

Listen to "Reportaż "Mistrzyni życia", emisja 18.01.24" on Spreaker.

Magdalena Andruszkiewicz jest podopieczną Fundacji Złotowianka. Dzięki rehabilitacji, postanowiła uprawiać frame running. To dyscyplina sportu, dedykowana dla osób niepełnosprawnych. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów, dzięki któremu porusza się, odpychając od podłoża nogami, a tułów opiera na specjalnej podporze. Magdalena Andruszkiewicz jest wicemistrzynią świata w tej dyscyplinie sportu. Obecnie bierze udział w zgrupowaniu reprezentacji w Centrum Przygotowań Olimpijskich w Wałczu.

Osoby, które chciałyby wesprzeć zawodniczkę, mogą przekazywać 1,5 procent podatku na Fundację Złotowianka nr KRS 0000308316, ze wskazaniem szczegółowego celu- A/33  Andruszkiewicz Magdalena.

Reportaż został nagrany pod koniec ubiegłego roku, a emisja odbyła się 17 stycznia 2024 roku.

Magdalena Andruszkiewicz jest podopieczną Fundacji Złotowianka
Autor: fb Wiecznie bazgrająca Magdalena Andruszkiewicz jest podopieczną Fundacji Złotowianka