Reportaż "Siostry z kurii"

2022-09-09 17:49
Siostry pallotynki świętują jubileusz 50-lecia w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Siostry pallotynki świętują jubileusz 50-lecia w Koszalinie. Przez pół wieku zajmują się pracą w kurii biskupiej, katechezą, pracą w zakrystii parafii katedralnej i w kancelarii, ale także prowadzą współnoty dla dzieci i młodzieży

Siostry pallotynki jutro (sobota) będą świętowały jubileusz 50-lecia pobytu w Koszalinie. Przyjechały wówczas do nowo tworzącej się diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, by wspierać biskupa Ignacego Jeża w pracy w kurii i w domu biskupim. Jak wspominają początki swojej posługi? Czym się zajmowały?

Jak wspominają, początki były trudne. Można by o pierwszych siostrach powiedzieć nawet koczowniczki. Więcej na ten temat w reportażu Alicji Górskiej, zatytułowanym „Siostry z kurii”:

Listen to "Reportaż "Siostry z kurii"" on Spreaker.

"W momencie, kiedy utworzyła się diecezja, ks. bp Ignacy zaczął szukać sióstr do pracy w kurii biskupiej. Obiecało podobno drugie i trzecie zgromadzenie, ale z jakiś powodów te zgromadzenia musiały się wycofać. Ks. bp, wiedząc, że siostry pallotynki są w Bobolicach, pojechał i powiedział - nie ruszę się, dopóki nie dostanę sióstr"- opowiada s. Danuta Abramowicz. Tak się zaczęło.

Początki pobytu sióstr w Koszalinie były strasznie trudne. Siostry musiały dojeżdżać z Bobolic, a gdy podjęły decyzję o przeprowadzce do Koszalina, to karkołomne okazały się poszukiwania mieszkania. Na krótki czas lokum znalazły w mieszkaniu milicjanta, ale szybko musiały je opuścić. Zaczęła się tułaczka. Więcej na ten temat w reportażu. 

Uroczystości jubileuszowe 50-lecia pobytu sióstr pallotynek w Koszalinie rozpoczną się jutro (sobota 11 września ) Mszą św.  o godz. 11.00 w katedrze. Eucharystii będzie przewodniczył bp diecezjalny Edward Dajczak. Dalsze świętowanie w seminarium duchownym.

Siostry pallotynki, aktualnie przebywające na placówce w Koszalinie
Autor: arch. sióstr pallotynek Siostry pallotynki, aktualnie przebywające na placówce w Koszalinie

Na przestrzeni tych 50 lat posługiwania sióstr pallotynek w Koszalinie, przez ten dom przewinęło się około 80 sióstr. Ten pobyt zaowocował także nowymi powołaniami zakonnymi do wspólnoty sióstr pallotynek, ale nie tylko.

Siostry pallotynki świętują jubileusz 50-lecia w Koszalinie
Autor: arch. sióstr pallotynek Wspólnota sióstr pallotynek w Koszalinie