Reportaż "Życie w inkubatorze"

2023-01-25 15:33 Alicja Górska
Oddział neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku
Autor: Alicja Górska Oddział neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku

Spędzają na tym oddziale od kilku tygodni do kilku miesięcy, a każdy dzień to walka o ich życie. Na początku ważą nawet mniej niż kilogram.

Mowa o dzieciach, które urodziły się przedwcześnie (nawet w 24 tygodniu ciąży) i zaraz po porodzie trafiają na oddział patologii noworodka. W słupskim szpitalu to około 14 procent wszystkich urodzeń. W skali kraju wcześniactwo wynosi około 6 procent. "Dzieci w naszym oddziale rodzi się rocznie około 1300-1400. Z tego 12-14 procent stanowią wcześniaki, a więc ponad 130 dzieci rocznie"- informuje Katarzyna Antypiuk, koordynator oddziału neonatologicznego w słupskim szpitalu.

Na tym oddziale, który jest oddziałem drugiego stopnia referencji, znajduje się dziesięć inkubatorów. Pracuje trzech lekarzy specjalistów oraz dodatkowo kilku lekarzy pracuje w systemie dyżurowym. Opieką nad dziećmi i towarzyszeniem ich rodzicom zajmuje się zespół około 20 pielęgniarek.

"Nawet jak my takiego wcześniaka zapomnimy, to ta mama tego dnia porodu nie zapomni nigdy"- mówi Magdalena Kukulska, lekarz neonatolog z kilkunastoletnim stażem pracy w słupskim szpitalu. "Praca z dziećmi jest wspaniała. Pracujemy z tym wdzięcznym pacjentem, który zawsze nam oddaje gdy zdrowieje, czuje się fantastycznie i dobrze wygląda. To nas najbardziej cieszy w tej pracy"- wyjaśnia Katarzyna Antypiuk, koordynator oddziału neonatologicznego w słupskim szpitalu. Ale to praca, która wiążę się także z ogromnym stresem, walką o życie najmniejszych na świecie dzieci, a nawet towarzyszeniem rodzicom, którzy czasami te dzieci tracą. 

Jedno z dzieci, które przebywają na oddziale neonatologii słupskiego szpitala.
Autor: Alicja Górska Jedno z dzieci, które przebywają na oddziale neonatologii słupskiego szpitala. Diana urodziła się w 26 tygodniu ciąży i ważyła około 800 gramów.
Część dzieci przebywa pod stałą opieką personelu medycznego na tzw. patologii noworodka
Autor: Alicja Górska Część dzieci przebywa pod stałą opieką personelu medycznego na tzw. patologii noworodka. Na zdj. Katarzyna Antypiuk, koordynator oddziału neonatologicznego w słupskim szpitalu.
Listen to "Reportaż "Życie w inkubatorze", emisja 24.01.23" on Spreaker.
Magdalena Kukulska, lekarz neonatolog
Autor: Alicja Górska Magdalena Kukulska, lekarz neonatolog, od kilkunastu lat pracuje w słupskim szpitalu. Była gościem programu "W rytmie życia" w Radiu Plus.

O pracy na oddziale neonatologii pani Magdalena Kukulska opowiadała w programie "W rytmie życia", którego gościem była 5 stycznia tego roku. Wywiad do posłuchania [TUTAJ]

Oddział neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku
Autor: Alicja Górska Galeria zdjęć pacjentów na oddziale neonatologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku