Roślina za odpady- akcja w Słupsku

2022-05-12 10:45
Rozmnażanie przez podział rośliny
Autor: GettyImages

Specjalną akcję ekologiczną „Dzień bez śmiecenia 2022” zaplanowano na najbliższą sobotę w Słupsku. Mieszkańcy będą mogli oddać do PSZOK-u odpady selektywne, a w zamian otrzymają rośliny rabatowe i ogrodowe oraz zioła.

Akcja organizowana jest po raz 11. W tym roku zbierany jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, puszki aluminiowe oraz makulatura.

Celem zbiórki jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury i puszek, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska lub w zabudowie jednorodzinnej – do regularnie odbieranych worków.

-Chcąc zadbać o nasze otoczenia i włączyć się w akcję, wystarczy przynieść w sobotę do PSZOK-u: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, minimum 20 sztuk puszek aluminiowych lub 3 kg makulatury. Za to mieszkańcy otrzymają sadzonki roślin, a tym roku dystrybuowane będą kwiaty rabatowe, iglaki, krzewy i drzewka owocowe oraz zioła. Przypominam, że zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane

-mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Akcja odbędzie się w sobotę, 14 maja br. od godziny 09:00 do 13:00 na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku.

Listen to "Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska o akcji „Dzień bez śmiecenia”" on Spreaker.