Rozpoczęła się budowa węzła transportowego w Słupsku

2021-11-22 14:02
węzeł Słupsk
Autor: FB Rewitalizacja Słupsk Budowa węzła transportowego w Słupsku

Długo oczekiwana inwestycja powstaje przy ul. Towarowej i będzie miejscem kompleksowej obsługi pasażerskiej. Oprócz parkingów i peronów, wznoszony jest nowy obiekt dworcowy.

Budowa węzła transportowego to obecnie jedna z trzech największych inwestycji w Słupsku. W sąsiedztwie dworca PKP, po zachodniej stronie torów kolejowych, w miejscu dawnego budynku ekspozytury kolejowej, powstaje wielofunkcyjny 8-peronowy dworzec autobusowy. Stary, zabytkowy budynek został rozebrany w całości, ale dawna elewacja od strony dworca PKP zostanie odtworzona. Wewnątrz będą znajdowały się kasy biletowe oraz punkty handlowe i gastronomiczne. Obok powstanie duży parking na ponad 100 miejsc, postój taksówek oraz zadaszony parking dla rowerów na 56 stojaków z samoobsługową stacją naprawy rowerów i elektrycznym kompresorem rowerowym.

węzeł Słupsk
Autor: FB Rewitalizacja Słupsk Wizualizacja węzła transportowego w Słupsku

-Węzeł transportowy połączy komunikację autobusową z kolejową na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Docelowo dworzec autobusowy zostanie połączony z dworcem PKP przy ul. Kołłątaja poprzez tunel dla pieszych pod torami kolejowymi. Tunel ten zostanie wybudowany przez PKP PLK, natomiast inwestycja miejska będzie dowiązywać się do części kolejowej, tworząc funkcjonalną całość. Dzięki temu podróżni będą mogli bez problemu przesiadać się i zmieniać środki komunikacji

-mówi Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Koszt budowy węzła transportowego to 30 mln zł. Inwestycja została w znacznej części dofinansowana ze środków unijnych. Termin jej zakończenia planowany jest na czerwiec 2023 roku.

Listen to "Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku" on Spreaker.