Ruszyła rekrutacja do Diecezjalnego Studium Organistowskiego

2022-09-01 11:33
Organy
Autor: Fot. Joanna Kubicka

W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej wznawia swoją działalność Diecezjalne Studium Organistowskie. Pierwsze przesłuchania 24 września w szkole katolickiej w Koszalinie.

Osoby, które marzą o tym, by grać na organach, mają szansę na to, by nauczyć się gry na tym instrumencie. W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej od dziś wznawia swoją działalność Diecezjalne Studium Organistowskie. Rozpoczyna się rekrutacja chętnych, a pierwsze przesłuchania kandydatów 24 września w szkole katolickiej w Koszalinie.

"Bp diecezjalny Edward Dajczak podjął decyzję o wznowieniu Diecezjalnego Studium Organistowskiego, dlatego że nie ma organistów w diecezji. To już wielki deficyt i nie tylko problem małych parafii, ale także dużych parafii miejskich, nawet kilkunastotysięcznych, gdzie nie ma kto usiąść za kontuarem"- wyjaśnia ks. Marcin Wiśniowski, dyrektor DSO.

Studium adresowane jest do wszystkich, którzy chcą się nauczyć gry na tym wyjątkowym instrumencie. Osoby, mające wykształcenie muzyczne czy jakieś podstawy, trafią do grupy, która odbywać będzie naukę w studium przez cztery semestry. Pozostałe osoby trafią do grupy tzw. zerowej, w której edukacja potrwa sześć semestrów. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu, w soboty w salach dydaktycznych szkoły katolickiej w Koszalinie, przy parafii pw. Ducha Świętego. Czesne wynosi 1000 zł za semestr.

Listen to "ks. Marcin Wiśniowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego" on Spreaker.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się m.in.: z propedeutyką chorału gregoriańskiego, wymaganiami liturgicznymi, dotyczącymi doboru pieśni do liturgii. Będą mieli zajęcia z emisji głosu i śpiewu do mikrofonu, prowadzenia śpiewu ludu. Formularz zgłoszeniowy do pobrania jest na stronie szkolaorganistow.pl To oferta adresowana do osób wieku powyżej 16 lat.