Rybacy protestują i zapowiadają zaostrzenie akcji [ROZMOWA]

2021-11-29 13:28 Marcin Kieca
Rybacy przybrzeżni blokowali porty w regionie. Mają dosyć urzędników departamentu rybołówstwa
Autor: pixaby Rybacy przybrzeżni blokowali porty w regionie. Mają dosyć urzędników departamentu rybołówstwa

Protest rybaków przybrzeżnych. Dwie godziny trwał w niedzielę 28 listopada br protest ostrzegawczy rybaków przybrzeżnych. Około 80 jednostek wypłynęło na redy w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie. W ten sposób rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań departamentu rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji całej branży.

- Wysłaliśmy pisma do premiera Morawieckiego, odpowiednich ministrów, a nawet do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Jeśli nic w naszej sprawie nie zrobią – będziemy w proteście blokować drogi – powiedział Radiu Plus przewodniczący stowarzyszenia polskich rybaków przybrzeżnych, Artur Jończyk.

Jak wskazują protestujący rybacy, w nowym rybackim programie operacyjnym na lata 2021-2027 nie ma dla rybaków przybrzeżnych i małoskalowych pomocy w związku z dalej obowiązującym zakazem połowu dorsza. Protestujący armatorzy oskarżają także urzędników departamentu rybołówstwa o fałszowanie dokumentów dotyczących konsultacji ze środowiskami rybackimi, które zdaniem rybaków nigdy się nie odbyły. Do tematu wrócimy.

Listen to "Artur Jończyk, przewodniczący stowarzyszenia polskich rybaków przybrzeżnych" on Spreaker.