Słowo przed Światowym Dniem Chorego

„Nadzieja zawieść nie może i umacnia nas w ucisku" tak zatytułowane jest orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego. Orędzie skierowane jest do chorych, ale też ich opiekunów, środowiska medycznego i całego społeczeństwa, aby zwrócić uwagę na naszą postawę wobec osób chorych i cierpiących.
Papież w swoim orędziu zwraca uwagę na trzy aspekty w podejściu do człowieka chorego. Jest to po pierwsze samo spotkanie z chorym, które powinno być pełne delikatności i czułości oraz uszanowania godności człowieka, która szczególnie jest narażona na osłabienie w czasie choroby.
-Kultura spotkania z człowiekiem chorym jest pewnym wskaźnikiem kultury osobistej człowieka, który się z nim spotyka, ale też wrażliwości moralnej. Nazywamy to empatią, a w przestrzeni kościelnej czy w chrześcijaństwie, wyobraźnią miłosierdzia. Papież mówi też , że nasze spotkanie z chorym ma być darem. Dla człowieka wierzącego jest to okazja, aby głosić Chrystusa Zmartwychwstałego, głosić że cierpienie nie ma tylko i wyłącznie takiego znamienia negatywnego. Cierpienie w świetle wiary w Jezusa Chrystusa nabiera znaczenia zbawczego, to znaczy łączy nas z Jezusem Chrystusem. Jeżeli w ten sposób podejdziemy do chorego, to ma on szansę dostrzec w chorobie niezwykłą okazję na osobisty wkład w dzieło zbawienia. Trzeci punkt to dzielenie się, a dotyczy to głównie najbliższych. Jeżeli rodzina jest dobrze przygotowana do współdzielenia choroby i cierpienia to odkrywa, że to nie oni dają coś od siebie choremu, ale że to on daje im siłę i wiarę. To jest takie wzajemne obdarowywanie się i mamy tutaj do czynienia z chrześcijańską kulturą bycia przy człowieku chorym
- wyjaśnia papieskie orędzie biskup pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.
Listen to "bp Krzysztof Zadarko" on Spreaker.Z reguły rodzina jest gotowa towarzyszyć bliskiej osobie w chorobie, wtedy kiedy potrafi się nią zająć. Aby niwelować bezradność rodzin w zderzeniu z chorobą bliskiej osoby i wyzwaniem, jakim jest opieka nad chorym, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej będzie organizowała specjalne szkolenia dla osób opiekujących się chorymi i niepełnosprawnymi.
- Razem z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie ruszamy z programem Region Dobrego wsparcia. Będziemy organizować szkolenia dla osób, które zajmują się lub chcą się opiekować osobami cierpiącymi i chorymi. Chcemy dać im narzędzia i wskazówki, aby umiały to robić, by też chory jeśli chce mógł przeżywać swoją chorobę w domu i mieć dobrą opiekę
-poinformował ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas. Takie szkolenia będą organizowane w Bobolicach, Polanowie, Białogardzie, Darłowie, Wałczu, Drawsku Pomorskim, Świdwinie i Kołobrzegu, najczęściej przy głównych parafiach. Informacje o terminie szkolenia pojawią się w ogłoszeniach parafialnych. Wstęp będzie otwarty i bez wcześniejszych zapisów.
Listen to "ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej" on Spreaker.Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji rozpoczną się 10 lutego w Hospicjum Caritas w Darłowie, o godzinie 11:00 Mszy świętej przewodniczył będzie bp Krzysztof Zadarko. W czasie Eucharystii udzieli również sakramentu chorych. Po wspólnej modlitwie zaplanowano poczęstunek.
Dzień później, 11 lutego, kiedy przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które jest stolicą ludzi chorych, uroczystości odbędą się w Sanktuarium w Skrzatuszu. Wszystko zacznie się o 10:30 konferencją „O Krzyżu i Nadziei , którą wygłosi ojciec Grzegorz Badziąg ze Wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów z Wałcza i zajmuje się osobami w chorobie i cierpieniu. Kolejny m punktem obchodów będzie Msza święta o godz. 12:00. Na zakończenie posiłek wraz z osobami chorymi w domu pielgrzyma w Skrzatuszu.
Ponad to od 12 do 14 lutego będą odbywały się rekolekcje dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Każdego dnia o godzinie 14:00 będzie konferencją, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godzinie 15:00, jak zwykle Msza święta w szpitalnej kaplicy.
21 lutego Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony w hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku. Z pacjentami i personelem spotka się biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński.