Słupski Park Wodny Trzy Fale zredukuje koszty funkcjonowania, dzięki dostawom ciepła z miejskich wodociągów

2022-01-20 22:05
Park Wodny Trzy Fale w Słupsku
Autor: www.trzyfale.slupsk.pl Park Wodny Trzy Fale w Słupsku

To innowacyjne rozwiązanie przyniesie spore oszczędności. Słupski Park Wodny Trzy Fale będzie zasilany ekologiczną energią, wytwarzaną ze ścieków, przez miejskie wodociągi. Na początku spółka zapewni basenowi dużo tańsze ciepło, a w przyszłości energię elektryczną. To może obniżyć koszty utrzymania basenu nawet o jedną trzecią.

Projekt jest obecnie w fazie testów, więc Wodociągi dostarczają ciepło bezkosztowo, ale wkrótce może się to zmienić, kiedy zostanie zawarta konkretna umowa między spółkami. Ale jak to jest możliwe, żeby ze ścieków wytwarzać energię?

-Dzisiaj technika pozwala nam na to, żeby z materii organicznej, zawartej w ściekach poprzez procesy fermentacji, wykorzystywanej tutaj akurat do wytwarzania metanu, który spalamy na silnikach i w ten sposób produkujemy energię elektryczną i ciepło

- wyjaśnia Andrzej Wójtowicz, prezes słupskich Wodociągów.

Listen to "Andrzej Wójtowicz, prezes słupskich Wodociągów" on Spreaker.

Park Wodny Trzy Fale jest już technicznie przygotowany do odbioru ciepła z wodociągów. Pracuje także na tym, by ograniczyć zużycie energii elektrycznej w obiekcie. Wykonano już audyt energetyczny i opomiarowano centrale wentylacyjne, przez które uciekało najwięcej ciepła.

-W czasie podwyżek cen to niezwykle istotne, by redukować koszty funkcjonowania obiektu. Wiemy już jak to zrobić i działamy

– podkreśla Anna Żołądek,  prezes Parku Wodnego Trzy Fale w Słupsku.

Listen to "Anna Żołądek, prezes Parku Wodnego Trzy Fale w Słupsku" on Spreaker.

Miesięczny koszt utrzymania słupskiego Parku Wodnego Trzy Fale to średnio 800 tys. zł. Najdroższe jest ogrzanie obiektu. Ostatni rachunek za ciepło opiewał na kwotę 150 tys. zł, a za prąd na blisko 100 tys. zł. Współpraca  z Wodociągami może obniżyć te rachunki nawet o jedną trzecią.