Słupski szpital z nowoczesnym sprzętem diagnostycznym

2021-11-25 9:34
dr D. Maliszewski
Autor: materiały prasowe

Wyjątkowo czuły aparat USG trafił do słupskiego szpitala. To jedyny taki w Polsce.

Wykorzystywany będzie do badania naczyń chłonnych i krwionośnych u osób, które wymagają diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego.

- Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej słupskiego szpitala prowadzimy Pomorski program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego – mówi dr Daniel Maliszewski, chirurg onkolog ze słupskiego szpitala. - Pracujemy na bardzo małych naczyniach o średnicy nawet 0,2-0,3 milimetra. Do tego potrzebujemy USG o bardzo wysokiej czułości i taki aparat właśnie otrzymaliśmy dla słupskiego szpitala. Jest to najczulsze USG na świecie, dzięki któremu możemy zlokalizować małe naczynie, zobaczyć czy płynie w nim krew lub chłonka i następnie zespolić z innym naczyniem, by odbarczyć obrzęk. W tej chwili jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który wykorzystuje tego typu urządzenia do chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego.

Słupski szpital kupił aparat za ponad 600 tysięcy złotych. dzięki pieniądzom z budżetu Województwa Pomorskiego. Umowa z marszałkiem, którą sygnował zarząd szpitala gwarantuje, że ze środków z budżetu województwa do słupskiego szpitala trafią sprzęty, na które dotacja wyniesie łącznie ponad 6,6 mln zł.