Słupski Teatr Lalki Tęcza obchodzi 75-lecie istnienia

Teatr Lalki Tęcza
Autor: Facebook Teatr Tęcza

Teatr Lalki Tęcza w Słupsku ma już 75 lat. W związku z tym jubileuszem w teatrze odbędzie się kilka wydarzeń specjalnych. Teatralno-kulturalne inicjatywy uda się przeprowadzić dzięki finansowemu wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Lalki Tęcza otrzyma w sumie blisko 250 tys. zł na realizację 5 projektów. Najistotniejszym z racji jubileuszu będzie wydanie monografii naukowej. Zostanie przygotowana naukowa, zbiorowa publikacja poświęcona Teatrowi Lalki Tęcza w Słupsku. Do napisania artykułów zaproszono wybitnych znawców polskiego lalkarstwa. Praca zostanie wydana przez Teatr Tęcza wspólnie z naukowym wydawnictwem Academicon. Spełniać będzie wszystkie wymogi publikacji naukowej, ale dzięki bogatemu materiałowi ilustracyjnemu książka będzie atrakcyjna także dla miłośników teatru, niekoniecznie zajmujących się zawodowo teatrologią.

Monografia zostanie wydana w nakładzie 200 egzemplarzy, z czego część będzie rozesłana do bibliotek, placówek naukowych oraz teatrów lalek w całej Polsce. Połowa nakładu zostanie przeznaczona do sprzedaży za pośrednictwem strony internetowej Teatru oraz w księgarniach. Ponadto na stronie Teatru będzie można pobrać książkę w formie ebooka.

Redaktorem publikacji ma zostać dr Karol Suszczyński, adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku. Dotacja z Programu MKiDN "Literatura" wynosi 25 tys. złotych.

W tym sezonie teatralnym odbędzie się także kilka wydarzeń specjalnych: Jubileuszowy Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy, na który teatr otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł oraz Jubileuszowy objazd Teatru Tęcza dofinansowany kwotą 49 tys. zł. Zaplanowano też premierę sztuki „Noc żywych Ballad”, będzie to lalkowy horror na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Tutaj wsparcie wynosi 43 tys. zł. Dopełnieniem działania Teatru Lalki Tęcza będzie realizacja programu edukacyjnego dla najmłodszych „Oswoić teatr”, na który udało się pozyskać 30 tys. zł

Na realizację zaplanowanych przedsięwzięć otrzymane dofinansowanie może jednak nie wystarczyć. Stąd Teatr Lalki Tęcza prosi o wsparcie lokalne firmy i swoich miłośników. Szczegóły na stronie internetowej teatru.

Listen to "Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku" on Spreaker.