„Soneczko” zatańczy dla Ukrainy w Filharmonii Koszalińskiej

2022-04-29 15:57
KONCERT ZESPOŁU SONECZKO
Autor: materiały prasowe „Soneczko” to uznany zespół tańca choreograficznego, który wykonuje głównie ukraińskie tańce ludowe.

Kolejny charytatywny koncert „Pomoc dla Ukrainy” odbędzie się w Koszalinie. Już w najbliższą sobotę o godz. 17.00 w Filharmonii Koszalińskiej wystąpi Zespół "Soneczko" z Żytomierza.

„Soneczko” to uznany zespół tańca choreograficznego, który wykonuje głównie ukraińskie tańce ludowe. Powstał jesienią 1973 roku w Żytomierzu w Pałacu Pionierów. Założycielami zespołu byli Michała i Tatiany Guzun. Na przestrzeni lat zespół zyskał szerokie uznanie i liczba jego uczestników wzrosła do 500 wykonawców.

Programy koncertowe zespołu to kompozycje choreograficzne, suity, miniatury, tańce narodów świata. Podstawą każdego koncertowego występu zespołu „Słońce” jest ukraińskie tańce ludowe. Umiejętności i osiągnięcia twórcze zespołu zostały nagrodzone honorowym tytułem „Wzorowy”.

Zespół taneczny „Słońce” Miejskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej w Żytomierzu i Regionalnego Centrum Choreografii to zwycięzca wielu ogólnoukraińskich i międzynarodowych festiwali i konkursów, Grand Prix I Młodzieżowych Igrzysk Delfickich, a także Grand Prix I Ogólnoukraińskiego Festiwalu-konkursu choreograficznego profesjonalnego i amatorskiego zespoły nazwane na cześć P. Virskiego.

Zespół bierze czynny udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Żytomierzu, w Ukrainie i za granicą. Zespół wielokrotnie występował w Polsce, Bułgarii, Czechach, Austrii, Włoszech, Węgrzech, Hiszpanii, Portugalii, Francja, Niemczech, Rumunii, Mołdawii, Litwie, Estonii. W grudniu 2013 r. Ministerstwo Kultury Ukrainy przyznało zespołowi twórczego tańca „Słoneczko” status akademicki.

Dochód zebrany ze sprzedaży biletów w całości zostanie przeznaczony na pomoc walczącym Ukraińcom. Bilety – cegiełki można nabyć w siedzibie Związku Ukraińców w Koszalinie, ul. Piłsudskiego 6/1, codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska przy ul. Dworcowej 10/3, w godz.9.00-12.00 oraz w Filharmonii Koszalińskiej w godz. 10.00-17.00.

Organizatorami koncertu są: koszalińskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, Filharmonia Koszalińska i Miasto Koszalin.

Listen to "Roman Biłas, przewodniczący koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce o koncercie" on Spreaker.