Sprzęt medyczny o wartości prawie 7 mln zł trafił do słupskiego szpitala

2022-01-19 18:08
Szpital w Słupsku
Autor: materiały prasowe

Nowoczesne urządzenia pojawiły się na oddziałach: położnictwa, neurochirurgii, chirurgii onkologicznej i w zakładzie patomorfologii. Zakup sprzętu możliwy był dzięki wsparciu z budżetu województwa pomorskiego w kwocie blisko 6 mln 700 tys. zł.

Jednym z najdroższych, bo warty blisko 4,5 mln zł był aparat RTG, który trafił na oddział neurochirurgii. Wykorzystywany będzie w operacjach kręgosłupa. Mówi neurochirurg Jacek Nacewicz:

Listen to "neurochirurg Jacek Nacewicz" on Spreaker.

Równie kosztowny aparat RTG trafił do Pracowni Urodynamicznej. Urządzenie umożliwia wykonywanie wszystkich urologicznych zabiegów endoskopowych, które zastąpiły operacje otwarte. Wyjaśnia Jacek Ołubiec, koordynator Oddziału Urologicznego:

Listen to "Jacek Ołubiec, koordynator Oddziału Urologicznego" on Spreaker.

Na Oddział Ginekologiczno-Położniczy zakupiony został nowoczesny aparat USG, na którym można wykonywać badania w technologi 3 i 4D. A także 4 aparaty KTG. -To duży krok naprzód dla słupskiego szpitala- mówi Roman Łabędź, ordynator oddziału:

Listen to "Roman Łabędź, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego" on Spreaker.

Do szpitala kupiono też za ponad 600 tys. zł najczulsze na świecie USG, które będzie wykorzystywane na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej- mówi chirurg Aleksander Skulimowski:

Listen to "chirurg Aleksander Skulimowski" on Spreaker.

Do Zakładu Patomorfologii została zakupiona barwiarka z naklejarką, mikrotom mrożeniowy i szafy wentylowane. Barwiarka to urządzenie, które używane jest przy cyklu wykonywania preparatów cytologicznych i histopatologicznych będących warunkiem ustalenia diagnozy umożliwiającej rozpoczęcie oraz monitorowanie leczenia. Mikrotom to urządzenie niezbędne do wykonywania badań doraźnych (śródoperacyjnych) z nieutrwalonego materiału pobieranego w trakcie zabiegu operacyjnego, które warunkują ustalenie jej zakresu, obecność przerzutów, oceny radykalności. Szafy wentylowane są konieczne do przechowywania materiału w przypadku braku możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia. Przechowywanie materiału w ten sposób ma wpływ na ograniczenie narażenia personelu na kontakt z rakotwórczym formaldehydem.