Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

2022-01-20 16:47
modlitwa
Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Już od ponad stu lat, od 18 do 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wydarzenia o charakterze ekumenicznym odbędą się w Świdwinie, Polanowie, Koszalinie i Darłowie. 

Inicjatorem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był nawrócony z anglikanizmu Amerykanin ks. Paul Wattson, który w 1908 roku zaproponował „oktawę modlitw o jedność chrześcijan” pomiędzy dwoma świętami: katedry św. Piotra (18 stycznia) i nawrócenia św. Pawła (25 stycznia). Inicjatywa ta została przyjęta oficjalnie w Kościele katolickim za czasów papieża Benedykta XV (1914-1922).

-Ideą tej oktawy jest duchowe zbliżenie się chrześcijan do siebie. Przypomnienie o tym, co nas łączy. Pamiętamy o dramacie rozdarcia chrześcijan i o tym, że Jezus Chrystus chciał, aby Jego Kościół był jeden. Wiadomo, że bez modlitwy nic nie zrobimy, dlatego głównym celem tego tygodnia jest właśnie modlitwa o to, aby byli jedno, tak jak Jezus modlił się w Wieczerniku

- mówi ks. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Listen to "ks. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu" on Spreaker.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wydarzenia o charakterze ekumenicznym odbędą się w Świdwinie, Polanowie, Koszalinie i Darłowie:

  • 21 stycznia, piątek, godz. 19.00 - nabożeństwo ekumeniczne w zborze Kościoła Bożego w Świdwinie,
  • 22 stycznia, sobota, godz. 17.00 - akatyst ku czci Bogarodzicy na Świętej Górze Polanowskiej,
  • 23 stycznia, niedziela, godz. 15.00 - kolędowanie w intencji jedności chrześcijan w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej,
  • 25 stycznia, wtorek, godz. 18.00 - msza św. w intencji jedności chrześcijan pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Zadarki w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie.