USTKA: są pieniądze na projekt żeglarsko-zawodowy dla uczniów szkół podstawowych [ROZMOWA]

2022-01-14 13:48 Marcin Kieca
Dzieci z Ustki będą się uczyć żeglarstwa i poznają profesje związane z morzem
Autor: pixaby Dzieci z Ustki i Miastka będą się uczyć żeglarstwa i poznają profesje związane z morzem

Wiosną tego roku rozpocznie się w Ustce realizacja projektu żeglarskiego pn. „Poszerzamy horyzonty wiedzy”. Miasto na ten cel otrzymało ponad pół mln złotych. W programie wezmą też udział uczniowie podstawówek z gminy Miastko.

45 uczniów usteckich szkół będzie mogło nie tylko spróbować żeglarstwa na morzu i jeziorze, ale także spotkać się z pracownikami morskiej służby ratowniczej i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Zadania projektowe obejmują zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje kluczowe poprzez edukację morską i żeglarską, doradztwo zawodowe w formie wycieczek studyjnych do SAR i CSMW, teoretyczne i praktyczne zajęcia żeglarskie na akwenie morza Bałtyckiego i jeziora Bobięcińskiego, letni obóz żeglarski, wyjazdy edukacyjne do portu oraz wsparcie nauczycieli dzięki szkoleniu z kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską i szkolenia żeglarskie i motorowodne.

Pod koniec ubiegłego roku do Ustki trafiło 5 łodzi żaglowych, które zakupiono w ramach innego projektu unijnego pn.: ”Pomorskie Szlaki Kajakowe Słupią przez Równinę Słupską”.

Zarządzanie łodziami miasto powierzy Ośrodkowi Sportu i Rozwoju. Wykorzystywanie sprzętu przez stowarzyszenia żeglarskie i inne zainteresowane podmioty będzie możliwe na podstawie przygotowanego Regulaminu. Łodzie zostaną także wykorzystane w opisanym wyżej projekcie żeglarskim.

Projekt będzie kosztował 520 tys. złotych. W 95 proc. jest finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. W projekcie weźmie udział 120 dzieci i 20 nauczycieli ze wszystkich gmin partnerskich.

Listen to "Eliza Mordal, UM w Ustce" on Spreaker.