V fala pandemii koronawirusa trwa. Jak radzą sobie szpitale w regionie?

2022-01-24 23:15
łóżka covidowe
Autor: Pixabay zdj. ilustracyjne

Większość szpitali na Pomorzu Środkowym dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów za-każonych koronawirusem. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie na 66 łóżek covidowych zajętych w poniedziałek było 45. W Szpitalu w Szczecinku od kilku dni zajęta jest mniej więcej 1/3 miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Szpital Specjalistyczny w Słupsku ma obecnie mniej pacjentów covidowych niż w grudniu minionego roku.

V fala pandemii koronawirusa trwa- dziś odnotowano duży skok zakażeń w regionie. Tydzień temu w poniedziałek było ich 358, dzisiaj w Zachodniopomorskiem potwierdzono aż 1268 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 2 zakażone osoby. W Koszalinie ostatniej doby odnotowano 120 zakażeń, a w powiecie koszalińskim 41. Jak w tej sytuacji radzi sobie koszaliński Szpital Wojewódzki, czy dużo osób wymaga hospitalizacji?

-W szpitalu utrzymuje się wysoka liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. W poniedziałek na oddziałach covidowych przebywało 45 pacjentów, w tym 6 dzieci. 28 osób wymagało tlenoterapii. 34 pacjentów to osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19

-informuje Marzena Sutryk, rzecznik prasowa koszalińskiego szpitala. Rzeczniczka dodała, że sytuacja w szpitalu zmienia się bardzo dynamicznie, a o kierowaniu do placówki pacjentów najczęściej decyduje dyspozytornia Pogotowia Ratunkowego, która widzi, czy dany szpital dysponuje wolnym miejscem dla osoby zarażonej koronawirusem. W sumie w szpitalu w Koszalinie jest 66 łóżek dla chorych na Covid-19.

Listen to "Marzena Sutryk, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie" on Spreaker.

Z wolnymi łóżkami dla takich pacjentów nie ma problemu w Szpitalu w Szczecinku, gdzie jest 50 łóżek covidowych i od kilku dni zajęta jest mniej więcej 1/3.

-Dzisiaj mamy w sumie 16 pacjentów covidowych, w tym 6 osób zaszczepionych. Z tego grona na oddziale intensywnej terapii przebywa 3 pacjentów i są to osoby zaszczepione

-powiedział Radiu Plus Piotr Rozmus, rzecznik Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

Listen to "Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku" on Spreaker.

Szpital Specjalistyczny w Słupsku ma obecnie mniej pacjentów covidowych niż w grudniu minionego roku.

-Sytuacja związana z zachorowaniami na Covid -19  jest trudno, ale może nie tak trudna jak była na przełomie listopada i grudnia. O ile wcześniej wszystkie miejsca dla pacjentów covidowych były zajęte, teraz liczba miejsc zajętych jest mniejsza i nie są to stany maksymalne

- mówi rzecznik prasowy słupskiego szpitala Marcin Prusak.

Listen to "Marcin Prusak, rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Słupsku" on Spreaker.

W województwie zachodniopomorskim jest w sumie 1237 łózek dla pacjentów z Covid-19, a obecnie zajętych jest blisko 500 z nich. W województwie pomorskim 1379 i zajętych jest 685.