W jaki sposób odbędzie się tegoroczna kolęda w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej?

2021-12-09 20:41
Kolęda 2022. Czy będą wizyty duszpasterskie?
Autor: Diabetes/cc0/wikipedia Kolęda 2022. Czy będą wizyty duszpasterskie?

Powrotu do tradycyjnych wizyt duszpasterskich nie ma w planach, ale jest szansa, że ksiądz odwiedzi nasz dom. Kolęda na zaproszenie- to forma wizyty duszpasterskiej, która może zdominować parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w tym roku. W Koszalinie wprowadza ją m. in. parafia katedralna.

Odkąd trwa pandemia księża szukają bezpiecznych sposobów, aby kontynuować tradycję wizyt duszpasterskich. W zeszłym roku zapraszali wiernych do kościołów na specjalne nabożeństwa, czy Msze święte z podziałem mieszkańców według adresów. Jednak nie do końca ta forma się sprawdziła.

-Wydaje się, że to była dobra odpowiedź na potrzebę spotkania się, wspólnego śpiewania kolęd i modlitwy. Można to pochwalić, ale uczestnictwo mieszkańców poszczególnych ulic i potencjalnie tych, którzy przyjęliby duszpasterzy w swoich domach, było minimalne- mówi tutaj o frekwencji na poziomie 2 proc.

-mówi proboszcz parafii katedralnej w Koszalinie ks. Henryk Romanik.

W tym roku księża odwiedzą w domach tylko parafian, którzy wyraża na to zgodę, wypełniając specjalny formularz zaproszeniowy. Do Bożego Narodzenia księża czekają na zwrot zabranych z katedry zaproszeń. Następnie będą pracować na harmonogramem odwiedzin.

Wierni po części odpowiadają z entuzjazmem na powrót wizyt duszpasterskich, niektórzy już złożyli zaproszenie w swojej parafii. Są też i tacy, którzy nie przyjmą księdza w domu, ponieważ mają duże obawy przed zarażeniem się koronawirusem.

W poszczególnych parafiach forma kolędy może się od siebie różnić. Mogą być to kolędy na zaproszenie lub tak, jak rok temu kolędowe spotkania w kościołach z podziałem mieszkańców według adresów. Wiele parafii przeprowadzi kolędę w sposób hybrydowy, by wierni wybrali dogodną dla siebie formę. Natomiast kolęda na pewno nie będzie miała w tym roku tradycyjnej formy spontanicznych odwiedzin.

Listen to "Kolęda na zaproszenie" on Spreaker.