W Słupsku zmiany w pomocy obywatelom Ukrainy

2022-04-13 13:47

Dary dla uchodźców wojennych z Ukrainy będą wydawane w Słupsku tylko w jednym punkcie. Zmiana wejdzie w życie po Świętach Wielkanocnych. Wtedy też po raz drugi w Słupsku odbędzie się dyżur konsula Ukrainy. Natomiast w tym tygodniu słupszczanie, którzy goszczą u siebie obywateli z Ukrainy mogą otrzymać zwrot kosztów utrzymania uchodźców.

Dary dla uchodźców wojennych z Ukrainy będą wydawane w Słupsku tylko w jednym punkcie. Zmiana wejdzie w życie po świętach Wielkanocnych. Wtedy przestanie działać punkt SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego, a miejscem zbiórek i wydawania darów będzie hala sportowa przy ul. Partyzantów.

-Wynika to z tego, że jest coraz mniej darczyńców i żywności do rozdysponowania. Następuje też pewne zmęczenie, bo wiadomo, że ludzie mają określone siły i fizyczne i psychiczne, więc obawiamy się, że zabraknie rąk do pracy na dwóch punktach

-mówi Jerzy Janiak, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku.

Listen to "Jerzy Janiak, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku o punktach rozdawania darów" on Spreaker.

W tym tygodniu słupski ratusz rozpoczął wypłatę świadczeń osobom, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy. Obowiązująca stawka to 40 zł na osobę za jeden dzień pobytu. Aby otrzymać zwrot kosztów utrzymania uchodźców, trzeba zapewnić im zakwaterowanie i wyżywienie. Jerzy Janiak zapowiada, że będą to weryfikować.

- My weryfikujemy informacje zawarte we wnioskach, tym bardziej że otrzymujemy zgłoszenia o osobach, które mają zakwaterowanie, a nie mają wyżywienia. Dlatego też mamy duże kolejki przy SCOPiES, co świadczy, że albo nie otrzymują oni należytego wyżywienia, albo nie mają go wcale. Podkreślam, że zakwaterowanie i wyżywienie to związek nierozerwalny, jak jednego brakuje to świadczenie nie może być wypłacone.

W sumie w ramach pierwszej transzy na konta słupszczan, którzy zadeklarowali zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców trafi 125 tysięcy złotych.

Listen to "Jerzy Janiak, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku o weryfikacji wniosków" on Spreaker.

Ukraińcy mogą liczyć w Słupsku nie tylko na pomoc w kwestiach bytowych, ale także na wsparcie urzędowe. Wiceprezydent miasta Marta Makuch poinformowała, że w Słupsku po raz drugi będzie pełnił dyżur konsul Ukrainy.

-Ostatnim razem, kiedy Konsul był obecny, bardzo dużo osób skorzystało z możliwości uzyskania porady, wsparcia, znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania, dlatego powtarzamy to spotkanie.

Konsul Ukrainy będzie pełnił dyżur w Słupsku 19 kwietnia od godz. 9.00 do 17.00 w ratuszu w sali 110.

Listen to "Wiceprezydent Słupska Marta Makuch" on Spreaker.