Wspólne działania służb w trosce o bezpieczeństwo osób bezdomnych

2021-10-27 15:00
akcja bezdomny
Autor: materiały prasowe

Koszalińscy policjanci wspólnie z innymi służbami zorganizowali akcję ukierunkowaną na udzielanie pomocy osobom bezdomnym. Robi się coraz chłodniej, a osoby nie posiadajace dachu nad głową przebywają w szałasach, pustostanach i innych miejscach bez ogrzewania. Akcja miała na celu przekonanie osób pozbawionych dachu nad głową do udania się do schroniska lub skorzystania z innych form oferowanego wsparcia.

Jak co roku koszalińscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz pracownikami socjalnymi przeprowadzili zorganizowane działania. Mundurowi sprawdzali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. W trakcie działań ujawnili także kilka nowych koczowisk. Sprawdzone zostały również miejsca, które mieszkańcy wskazali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy osoby bezdomne często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc alkohol. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich miejscach jest niebezpieczne. Zastanym tam osobom przekazano informacje tymczasowych miejscach noclegowych, pomocy medycznej, wydawaniu ciepłych posiłków, odzieży oraz zabiegów higienicznych.

akcja sluzb
Autor: materiały prasowe

Sporo osób odmawia przyjęcia pomocy, nie bez znaczenia jest tu fakt, że w schroniskach wymagana jest trzeźwość. Służby miejsce apelują do mieszkańców, o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nawet nietrzeźwe. Informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób najlepiej kierować na numer 112 lub 986. Również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy wspomóc działania służb wskazując miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.