[WYWIAD] Rozmowa z biskupem Zbigniewem Zielińskim przed ingresem

2023-03-03 14:22
bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej
Autor: Alicja Górska bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej

Z jakimi planami nowy bp przejmuje dowodzenie w diecezji? Jakie podejmie decyzje w sprawie seminarium duchownego w Koszalinie i czy dojdzie do zamykania parafii na terenie diecezji?

Przez siedem lat pełnił posługę biskupią w archidiecezji gdańskiej, a od prawie roku w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, jako koadiutor.

W sobotę ingres, podczas którego nastąpi symboliczne przekazanie pastorału i władzy w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Z jakimi planami bp Zbigniew Zieliński, nowy ordynariusz diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej przejmuje dowodzenie w diecezji? Jakie podejmie decyzje w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie i czy dojdzie do zamykania parafii na terenie diecezji? To nie jedyne pytania, jakie padły podczas rozmowy z bpem Zbigniewem Zielińskim, który był wczoraj gościem Radia Plus Koszalin.

Jakie ustalenia II Synodu Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej uważa za najważniejsze? W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej praktyki religijne są na niskim poziomie, tylko niespełna 18 procent diecezjan uczęszcza na niedzielną Mszę św. Większości mieszkańców diecezji nie widzimy więc w kościołach na liturgii. Jak bp chce dotrzeć do tych nieobecnych?

Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie zamieszczonej w wersji audio poniżej. Polecamy!

Listen to "Rozmowa z bpem Zbigniewem Zielińskim cz.1" on Spreaker. Listen to "Rozmowa z bpem Zbigniewem Zielińskim cz.2" on Spreaker. Listen to "Rozmowa z bpem Zbigniewem Zielińskim cz.3" on Spreaker. Listen to "Rozmowa z bpem Zbigniewem Zielińskim cz.4" on Spreaker.

Około 160 księży, prawie 30 biskupów w tym nuncjusz apostolski w Polsce, prymas Polski oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski weźmie udział w ingresie biskupa Zbigniewa Zielińskiego, nowego ordynariusza diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Ingres rozpocznie się jutro (4 marca) o godz. 11.00 w koszalińskiej katedrze. Będą także przedstawiciele osób konsekrowanych, samorządowcy i parlamentarzyści. To będzie szósty ingres w historii diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Dzień później, 5 marca, o godz. 13.00 inauguracja posługi nowego biskupa w kołobrzeskiej konkatedrze.

"Chcę wszystkich zaprosić na ingres, po to żeby w nim wybrzmiało także podziękowanie za nasz diecezjalny Kościół i za posługę pasterzy tego Kościoła, do grona których teraz mam zaszczyt należeć. Ale też chcę zaprosić do ucieszenia się w tej uroczystości tym wspólnym domem, którym jest nasz Kościół" - mówi bp Zbigniew Zieliński.

W niedzielę (5 marca) o godz. 13.00 inauguracja posługi nowego biskupa w kołobrzeskiej konkatedrze.