[WYWIAD] "W rytmie życia" z Michałem Tramerem, dyrektorem Teatru Lalki Tęcza w Słupsku

2023-03-24 14:18
Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku
Autor: Biuro Promocji Teatru Lalki Tęcza w Słupsku Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku

Był nauczycielem historii, ale wybrał teatr. Dalej więc pracuje z dziećmi, ale już w innym charakterze. Aktor, reżyser, scenograf, a nawet twórca lalek.

Michał Tramer jest aktorem, reżyserem i pedagogiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Podyplomowym Studium Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży przy PWST we Wrocławiu. Przez dziesięć lat był związany z Teatrem Gry i Ludzie w Katowicach, nie tylko jako aktor, ale także jako scenograf i twórca lalek. W latach 2013-2015 kierował autorskim projektem Teatr w Kłodzku. Dyrektorem Teatru Lalki Tęcza w Słupsku jest już ósmy rok.

W Teatrze Lalki Tęcza Michał Tramer wprowadził spektakle dla dorosłych widzów oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Przy współpracy z Bałtycką Biblioteką Cyfrową Wirtualne Muzeum Lalkarstwa – pierwszy na świecie zbiór lalek digitalizowanych techniką 3D. Marzy mu się otwarcie muzeum, prezentujące bogate zbiory Teatru Lalki Tęcza, które obecnie przechowywane są w skrzyniach w magazynach teatru.

"Dzieci nie można zanudzić, zawalić trudnym tematem, tylko ten ważny temat trzeba im podać w sposób atrakcyjny, ciekawy. Przy doborze repertuaru, zawsze najpierw pytamy, co chcemy dziecku powiedzieć tą sztuką i o czym z nim po niej porozmawiać. Jestem zdania, że z dzieckiem można absolutnie o wszystkim porozmawiać, tylko trzeba dostosować nasz język do jego wrażliwości, żeby go nie skrzywdzić"- przekonuje Michał Tramer. "Trzeba jeszcze do tego dorosłych przekonać i tu jest problem. Strasznie boimy się np. smutku, a to jest normalna emocja, potrzebna jak każda inna. Lepiej podać ją w sposób, który je oswoi. Mamy możliwość zaszczepiania stresem. Po to jest ten smok, czarownica, żeby to dziecko się trochę pobało, bo to też jest emocja, która nas kształtuje"- wyjaśnia dyrektor.

Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, a przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru. W Słupsku przez cały tydzień się dzieje. Z dyrektorem Teatru Lalki Tęcza rozmawialiśmy o tym, ale nie tylko. Zapytaliśmy o to, dlaczego wybrał teatr formy? Co go w tej pracy najbardziej fascynuje, a co frustruje? Czy uda mu się spełnić marzenie i doprowadzić do utworzenia muzeum, prezentującego bogate kolekcje teatralnych lalek?

Rozmowa z Michałem Tramerem, dyrektorem Teatru Lalki Tęcza w Słupsku poniżej. Polecamy!

Listen to ""W rytmie życia" z Michałem Tramerem cz. 1" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Michałem Tramerem cz. 2" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Michałem Tramerem cz. 3" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Michałem Tramerem cz. 4" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Michałem Tramerem cz. 5" on Spreaker.
Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku
Autor: Biuro Promocji Teatru Lalki Tęcza w Słupsku Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku