[WYWIAD] "W rytmie życia" z o. Marko Rupnikiem

2022-05-13 11:26
o. Marko Rupnik wraz z grupą artystów
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny" o. Marko Rupnik wraz z grupą dziesięciu artystów gościł w Szczecinku

Słoweński jezuita, a jednocześnie znany na całym świecie artysta przez prawie dwa tygodnie gościł w Szczecinku, gdzie wraz z grupą swoich studentów wykonywał polichromie w kościele pw. św. Krzysztofa.

Jego mozaiki czy malowidła nie są tylko dekoracją. Te obrazy mają tłumaczyć Słowo Boże, pomagać wnikać w głębię wiary. Wykonał wystrój m.in. takich miejsc jak kaplica Redemptoris Mater w pałacach watykańskich, nowy kościół w Fatimie, kaplica różańcowa w Lourdes, krypta w San Giovanni Rotondo, czy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

O. Marko Ivan Rupnik, znany artysta, teolog, rekolekcjonista gościł w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej.

Jakie obrazy pojawiły się w szczecineckiej świątyni? Jak wygląda praca tej grupy artystów? Odpowiedzi na te i inne pytania w tej rozmowie. Zapraszamy na wywiad ks. Wojciecha Parfianowicza z o. Marko Rupnikiem oraz na rozmowę z ks. Bogusławem Matusikiem, proboszczem parafii św. Krzysztofa w Szczecinku.

o. Marko Rupnik wraz z grupą artystów
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny" Prace autorstwa o. Marko Rupnika to głównie mozaiki, przedstawiające sceny biblijne, w sposób nawiązujący do pisania ikon. W Szczecinku zostały wykonane polichromie.
Listen to ""W rytmie życia" z o. Marko Rupnikiem cz.1" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z o. Marko Rupnikiem cz.2" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z o. Marko Rupnikiem cz.3" on Spreaker.
Malowidło w kościele pw. św. Krzysztofa w Szczecinku autorstwa o. Marko Rupnika
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny" Polichromia przedstawiająca patrona parafii
Listen to ""W rytmie życia" z o. Marko Rupnikiem cz.4" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z o. Marko Rupnikiem cz.5" on Spreaker.

Z ks. Bogusławem Matusikiem i o. Marko Rupnikiem rozmawiał ks. Wojciech Parfianowicz z tygodnika „Gość Niedzielny”. Tłumaczenie - ks. Wojciech Parfianowicz, a czytał je Marcin Kieca. Montaż i prowadzenie Alicja Górska.