Zachodniopomorskie jednym z liderów w wykorzystania bonu turystycznego

2021-12-15 10:40
Zachodniopomorskie: 326 milionów zł dla podmiotów turystycznych z bonów turystycznych
Autor: pixaby Zachodniopomorskie: 326 milionów zł dla podmiotów turystycznych z bonów turystycznych

W Zachodniopomorskiem podmioty turystyczne odebrały niemal 446 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę, która przekroczyła 326 mln złotych. To trzeci wynik w kraju po województwach małopolskim i pomorskim. W całej Polsce kwota tych transakcji wyniosła przeszło 1,9 mld złotych.

Płatności trafiły w naszym województwie do 4657 podmiotów, a w całym kraju do ponad 26 tys. podmiotów turystycznych.

Na 176,5 tys. bonów, które przygotowano w regionie, rodzice aktywowali ponad 115 tysięcy. Natomiast całkowicie wykorzystali z nich 63 tysiące. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa zachodniopomorskiego przy użyciu bonów turystycznych to prawie 67 mln złotych.

Od początku działania Polskiego Bonu Turystycznego w całej Polsce ZUS przekazał podmiotom turystycznym ponad 1,9 mld złotych.

Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „Rodzina 500+”. Zrobią to tylko po zalogowaniu się do swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który należy podać podczas płatności np. za imprezę turystyczną. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500+”, przypada bon w wysokości 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, nominał bonu będzie wynosić 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, jest dodatkowy bon - również o wartości 500 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im tzw. 500 plus.