Zbadaj się! To nie boli i jest bezpłatne.

2021-12-27 13:28
Zbadaj się w kirunku nowotworu jelita grubego
Autor: Materiały prasowe Zbadaj się w kirunku nowotworu jelita grubego

Masz ponad 55 lat? Zbadaj się bez kolejek i za darmo. W powiecie koszalińskim trwa program „WIEM, BADAM SIĘ, ZAPOBIEGAM” – czyli badania dla mieszkańców powiatu i miasta Koszalina w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Akcja potrwa jeszcze do końca czerwca 2023 roku, ale już teraz warto się zbadać.

Kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego. Pod względem śmiertelności zajmuje on wśród nowotworów drugie miejsce po raku płuc (w przypadku kobiet ex aequo z nowotworem piersi). Wynika to głównie stąd, że potrafi rozwijać się bezobjawowo nawet przez 10 lat i zwykle wykrywa się go niestety zbyt późno. Wczesne rozpoznanie – możliwe właśnie dzięki kolonoskopii – daje niemal stuprocentową szansę na pełne wyleczenie.

Aby wziąć udział w badaniu przesiewowym jelita grubego, należy spełniać kilka warunków. Przebadać się mogą osoby pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, a także mające 25-65 lat, jeśli potwierdzono u nich obciążenie genetyczne pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP.

Drugim warunkiem jest brak wykonanej kolonoskopii jelita grubego w okresie ostatnich 10 lat. Po trzecie trzeba być mieszkańcem Koszalina, bądź powiatu koszalińskiego.

Ankiety, które trzeba wypełnić, aby rozpocząć procedurę bezpłatnych badań kolonoskopii znajdują się do pobrania na powiatowym portalu zdrowia pod adresem www.archiwumzdrowia.powiat.koszalin.pl.

Listen to "Zbadaj się w kierunku nowotworu jelita grubego" on Spreaker.