[AKTUALIZACJA] Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w marcu i kwietniu w regionie

2023-03-21 10:42
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Autor: Katarzyna Jęczkowska

Kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się w marcu i kwietniu w kilku największych miastach w regionie. Pochowane zostaną prochy kilkudziesięciu ciał dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach.

W kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej w marcu i kwietniu odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

Pomnik i grobowiec dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Autor: Alicja Górska

W Koszalinie i w Pile zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w najbliższą sobotę (25 marca). Pochowanych zostanie 24 dzieci. W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Będzie to 25 zbiorowy pochówek dzieci utraconych w Koszalinie. Do tej pory w grobowcu pochowano 3782 dzieci.

W Pile szesnasty pogrzeb dzieci utraconych rozpocznie się w sobotę Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pochowanych zostanie 5 dzieci. Do tej pory pochowano tam 211 dzieci.

W Wałczu dziesiąty pogrzeb dzieci utraconych w poniedziałek 27 marca. Pochowanych zostanie 20 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Do tej pory pochowano tam 331 dzieci.

W Szczecinku szesnasty pogrzeb dzieci utraconych 22 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 305 dzieci.

W Słupsku siedemnasty pogrzeb dzieci utraconych odbył się 18 marca. Na Nowym Cmentarzu w grobowcu Dzieci Utraconych pochowano w minioną sobotę 60 dzieci, co oznacza, że w sumie na przestrzeni tych lat pochowano w nim godnie 983 dzieci.