Zmarł Andrzej Ziemiński, wieloletni dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

2022-10-01 19:28
Andrzej Ziemiński, były dyrektor KBP
Autor: Koszalińska Biblioteka Publiczna

Andrzej Ziemiński przez całe życie zawodowe związany był ze sferą kultury koszalińskiej. Pracował m.in. w Muzeum Okręgowym w Koszalinie, był naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Koszalinie, a przez czternaście lat był dyrektorem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

W latach 1976-1984 zatrudniony w Muzeum Okręgowym w Koszalinie jako kierownik Działu Oświatowego, zajmował się organizowaniem wystaw i prowadził lekcje muzealne dla szkół. Przez następne dziewięć lat był naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Koszalinie, nadzorując m.in. działalność bibliotek w mieście. Od 1994 r. był dyrektorem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (do 1999 r. - wojewódzkiej).

Jak czytamy na profilu fb KBP "obecny kształt biblioteki zawdzięczamy dyrektorowi Andrzejowi Ziemińskiemu". Dzięki wizji dyrektora skomputeryzowano bibliotekę, udostępniono zbiory w formie elektronicznej, postawiono na różnorodne formy książki, w tym e-booki i audiobooki. Zdigitalizowano szczególnie cenne dokumenty regionalne, prasę codzienną, wydawnictwa własne.

"Dzięki zabiegom dyrektora, znacznej poprawie uległy standardy wyposażenia bibliotek. Poprawiła się również baza lokalowa filii bibliotecznych oraz dostępność dla osób z niepełnosprawnością. Bogata i różnorodna oferta biblioteki dla czytelników promowana przez dyrektora Ziemińskiego, zaowocowała bardzo pozytywnym wizerunkiem biblioteki w środowisku lokalnym oraz w środkach masowego przekazu"- informują pracownicy KBP.

Za swoją pracę został odznaczony m. in.: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony działacz kultury, Odznaką Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2018 roku przebywał na emeryturze. 

Andrzej Ziemiński jako człowiek, był pełen humoru, radości życia i energii, którą zarażał wielu. "Jako Dyrektor, zawsze na stanowisku, prawdziwy gospodarz, który czuł, że Biblioteka jest jego domem, o który należy dbać. Dyrektor Ziemiński, szanował pracę bibliotekarzy i podzielał wizję misji, jaką nasze instytucje pełnią w społecznościach lokalnych"- czytamy na stronie instytucji, którą przez tyle lat zarządzał.

W imieniu całej redakcji Radia Plus Koszalin składamy wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim p. Andrzeja Ziemińskiego. Mamy bardzo dobre wspomnienia ze współpracy z panem dyrektorem, zarówno w bieżącej pracy reporterskiej, jak i przy organizacji spotkań autorskich z cyklu "Gość na Plus", które gościły najczęściej w sali kinowej KBP.