Zmarła Gabriela Cwojdzińska. Pogrzeb w czwartek.

2022-11-07 16:32
Gabriela Cwojdzińska, była senator RP, muzyk, pedagog
Autor: koszalin.gosc.pl Gabriela Cwojdzińska, była senator RP, muzyk, pedagog

Była senatorem RP pierwszej kadencji, ale przede wszystkim pedagogiem, pianistką i działaczką społeczną.

Zmarła Gabriela Cwojdzińska. Była senatorem RP pierwszej kadencji, ale przede wszystkim pedagogiem, pianistką i działaczką społeczną. W okresie PRL-u zaangażowana była w działalność opozycyjną i wspieranie więźniów politycznych.

"Działalność we Wspólnocie Polskiej i Chóry Polonijne, to była wizytówka Koszalina i to nie na Polskę, ale na cały świat. Ważny był dom Gabrysi. Andrzej i ona to był taki dobry, śpiewający duch opozycji. Gabrysia promowała wśród opozycjonistów ideę śpiewania, jednoczyła środowisko. Walczyła o szkołę muzyczną i to był jej pierwszy sukces. Takie ślady po sobie zostawiła dla Koszalina Gabriela Cwojdzińska"- mówi Paweł Michalak, były senator, dziś dyrektor koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego.  

Listen to "Wspomnienie zmarłej Gabrieli Cwojdzińskiej" on Spreaker.

Gabriela Cwojdzińska (z domu Goślińska) urodziła się w 1928 r. Od dziesiątego roku życia uczyła się w poznańskim konserwatorium gry na fortepianie. W styczniu 1940 r. została aresztowana przez Niemców i wywieziona do obozu. Później wraz z ośmioosobową rodziną spędziła pięć lat okupacji w klasztorze oo. Paulinów na krakowskiej Skałce.

Gabriela Cwojdzińska była absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1964 roku wraz z mężem zamieszkała w Koszalinie, gdzie rozpoczęła pracę w koszalińskiej Państwowej Szkole Muzycznej. Równolegle angażowała się w wiele inicjatyw społecznych.

Gabriela Cwojdzińska w 1980 roku była zaangażowana w tworzenie miejskiego Klubu Inteligencji Katolickiej i Solidarności. Była wiceprzewodniczącą komisji zakładowej w swoim miejscu pracy, wchodziła w skład regionalnego komitetu zajmującego się więźniami politycznymi. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemiem.

3 maja 1982 r. została internowana. Zwolniono ją 31 sierpnia tego samego roku. Kontynuowała działalność na rzecz pomocy represjonowanym i ich rodzinom (we współpracy m.in. z Komitetem Prymasowskim). Kierowała diecezjalnym komitetem biskupim zajmującym się tą działalnością. W swoim domu zorganizowała punkt dystrybucji nielegalnych wydawnictw. Zajmowała się też redagowaniem, drukiem i kolportażem pism "CDN" i "Gazety Wojennej". W 1984 roku została zatrzymana za przewożenie ulotek, a także sztandaru ufundowanego przez byłych internowanych.

Gabriela Cwojdzińska wraz z małżonkiem, zmarłym niedawno prof. Andrzejem Cwojdzińskim, na prośbę bp. Ignacego Jeża, zainicjowała i prowadziła Diecezjalne Studium Organistowskie. Przez wiele lat uczyła podstaw muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Była współtwórczynią i mentorką Festiwali Pieśni Religijnej "Cantate Domino" im. św. Jana Pawła II.  Była współzałożycielką Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, zajmującego się organizacją Festiwali Chórów Polonijnych. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodą im. kard. nom. Ignacego Jeża "Radość płynie z Nadziei". W grudniu 2020 roku wraz z mężem zostali mianowani Honorowymi Obywatelami Koszalina.

Gabriela Cwojdzińska miała 94 lata. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 10 listopada. Msza św. o godz. 11.00 w koszalińskiej katedrze, a po Mszy św. dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu.