Zmarły przed narodzeniem. W sobotę zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w Szczecinku i w Pile

2022-10-12 14:09
Grób dzieci utraconych w Szczecinku
Autor: www.koszalin.gosc.pl

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W kilku miastach regionu odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, których ciała zostały w szpitalach.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Szczecinku piętnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 15 października. Pochowanych zostanie 27 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 278 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. W parafii mariackiej w Szczecinku o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka. Po Eucharystii konferencja "Co dalej z moim utraconym dzieckiem?”, którą wygłosi ks. dr Jacek Lewiński, proboszcz tej parafii.

Listen to "ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii mariackiej w Szczecinku" on Spreaker.

W Pile piętnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października. Pochowane zostaną prochy trojga dzieci. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 208 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Darłowie obchody Dnia Dziecka Utraconego 16 października. Msza św. o godz. 10.30 w kościele mariackim i po niej na rynku staromiejskim (obok ratusza) rodzice po stracie dzieci wypuszczą balony  w niebo na znak pamięci i tęsknoty za swoimi dziećmi.

W Wałczu dziewiąty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 17 października. Pochowane zostaną prochy 36 dzieci. Msza św. w intencji rodziców przeżywających ból po stracie dziecka o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 295 dzieci.

Listen to "Joanna Klimowicz, prezes Fundacji Morze Miłości" on Spreaker.

W Koszalinie dwudziesty czwarty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 22 października. Pochowanych zostanie 54 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3728 dzieci. Również 22 października w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 68 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. św. Maksymiliana (dolny kościół), a po Eucharystii ok. godz. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się piętnaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 855 dzieci.

Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Autor: fot. Katarzyna Jęczkowska

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka (niezależnie od okoliczności- wypadku, choroby, poronienia, martwego urodzenia, samobójstwa, zabójstwa) odbędą się w dniach 25-27 listopada w Domu Pielgrzyma Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. W programie konferencje, indywidualne spotkania z psychologami, duszpasterzami, rodzicami po stracie dziecka. Zapisy pod numerami telefonów: 696 918 401 i 501 211 002 lub mailowo rekolekcje.stratadziecka@gmail.com.

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka Syn Człowieczy przyjdzie 25-27 listopada w Skrzatuszu
Autor: www.diecezjakoszalin.pl Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka "Syn Człowieczy przyjdzie" 25-27 listopada w Skrzatuszu