Zmiany w opłatach za śmieci w gminie Bobolice

2022-01-24 17:23
Pojemniki na odpady
Autor: pixabay.com Pojemniki na odpady

Mieszkańcy gminy Bobolice zapłacą za śmieci od osoby, a nie od zużycia wody. Gmina zmienia system, ponieważ obecny się nie bilansował. Dla niektórych mieszkańców oznacza to podwyżkę, ale nie dla wszystkich.

Mieszkańcy Bobolic będą płacić od tego roku miesięcznie za odbiór i zagospodarowanie odpadów 38 zł od osoby. Gmina Bobolice odchodzi od systemu opłat za śmieci, zależnych od zużycia wody, który obowiązywał w gminie od dwóch lat. Teraz mieszkańcy będą znowu płacić za odpady od osoby. Dla osób, które oszczędzały wodę i miały zużycie poniżej średniej, czyli mniej niż 3 metry sześcienne od osoby, oznacza to znaczną podwyżkę. Natomiast ci, którzy zużywali bardzo dużo wody, teraz być może zyskają i zapłacą za śmieci mniej.

Zmiana systemu spowodowana jest tym , że poprzedni się nie bilansował i gmina musiała dopłacić do gospodarki odpadami komunalnymi 700 tys. zł.

-Mimo tego, że metoda od zużycia wody wydaje się być najbardziej sprawiedliwa, nam się nie bilansowała. Około 20 procent mieszkańców  miało niewiarygodnie niskie zużycie wody, nawet 0,5 m sześciennego na osobę i płacili bardzo mało, a śmieci było produkowanych, jak przy normalnym gospodarstwie domowym

-wyjaśnia burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza.

Dodatkowo od tego roku sejm wprowadził limity: stawka od zużyci wody może wynieść  maksymalnie 13,43 zł za metr sześcienny oraz 149,68 zł od gospodarstwa domowego, niezależnie od ilości zużytej wody.

-Przy takich ograniczeniach nie bylibyśmy w stanie dalej dopłacać do tej metody od wody

-dodaje Mieczysława Brzoza.

Wiele gmin odchodzi od metody płatności za śmieci od osoby, ponieważ mieszkańcy nie podchodzą do sprawy uczciwie, podając w deklaracjach mniejszą liczbę członków gospodarstwa domowego. By rozwiązać ten problem gmina Bobolice wprowadza system kontroli krzyżowej.

-Wiarygodność danych, które mieszkańcy wpisują w deklaracje, możemy sprawdzić metodą krzyżową. Mamy oprogramowanie, które uwzględnia dane składane przez mieszkańców w innych instytucjach , do różnych innych celów.  Chcemy tym sposobem  demaskować nieuczciwych

-zapowiada burmistrz Brzoza.

Mieszkańcy mają czas na złożenie deklaracji do 10 lutego. Muszą wskazać w niej liczbę osób, zamieszkujących gospodarstwo domowe. Za oświadczenie nieprawdy grozi kara grzywny.

Gmina Bobolice za gospodarkę odpadami komunalnymi w 2021 roku zapłaciła blisko 2,9 zł. W tym roku usługa powinna zamknąć się w tej samej kwocie i, przy uczciwości mieszkańców oraz stawce 38 zł od osoby, powinna się zbilansować. Za odbiór i gospodarkę odpadami w gminie Bobolice odpowiada koszalińskie PGK. Umowa między gminą a spółką obowiązuje do końca tego roku.

Listen to "Mieczysława Brzoza, burmistrz gminy Bobolice" on Spreaker.