208 wypadków na małopolskich drogach w wakacje. Policja apeluje o ostrożność

2022-07-22 13:27
Policja w Małopolsce
Autor: pixabay

Do 208 wypadków drogowych doszło w Małopolsce od początku wakacji. Zginęło w nich 11 osób, a 241 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną wypadków na drogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Policja apeluje więc o ściągnięcie nogi z gazu.

Wakacje sprzyjają długim podróżom, ale i niestety wypadkom. Małopolska policja apeluje o ostrożną jazdę i przemyślane manewry. Zaleca także włączenie klimatyzacji w samochodach, bo trwające upały skutecznie dekoncentrują kierowców.

Druga najczęstsza przyczyna wypadków to nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Przygotowując się do jazdy zwróćmy uwagę na stan techniczny pojazdu, odpowiednie ogumienie, ciśnienie w oponach. Pamiętajmy o pasach i o tym, aby dzieci podróżowały w fotelikach - mówi Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Osoby, które doznały urazu mogą zgłaszać się po pomoc finansową, lekarską czy psychologiczną do działających w mieście fundacji. Co zrobić jak już dojdzie do wypadku?

Jeżeli doznaliśmy jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, należy nie bronić się przed zawiezieniem do szpitala. Druga sprawa to trzeba zadbać o dokumenty związane z likwidacją szkody. Zróbmy zdjęcia z miejsca wypadku, sporządźmy notatkę - mówi Janusz Cymer, Prezes Fundacji Pomocy Poszkodowanym "Razem" w Krakowie.