Abp Jędraszewski do społeczności UPJPII: Uniwersytet musi być światłem dla współczesnego świata

2022-12-20 17:41
upjp2
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Uniwersytet ma być gwiazdą, miejscem światła i miłości dla współczesnego świata - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

W słowie skierowanym do zebranych arcybiskup przypomniał, że w niektórych środowiskach usiłuje się wyprzeć prawdę o Bożym Narodzeniu ze świadomości ludzi. Nie mówi się już o opłatkach, ale organizuje przedświąteczne spotkania. Wbrew temu zebrani gromadzą się wokół prawdy o narodzeniu Chrystusa, która daje moc, by stawać się światłością. – Mówię o tym, mając na uwadze szczególne posłannictwo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którym jest prawda i miłość. Prawda musi być wyraźna, jasna, przyciągająca. Miłość musi prowadzić na nowo do więzi z Bogiem i człowiekiem – podkreślił arcybiskup. Stwierdził, że uniwersytet przedłuża tradycję posługi myślenia. – Uniwersytet ma być gwiazdą, miejscem światła i miłości dla współczesnego świata – wskazał. Życzył, by uczenia rozwijała się jako społeczność znacząca poprzez umiłowanie prawdy, związanie z prawdą oraz jednoznaczne świadectwo.

Rektor, ks. prof. Robert Tyrała, powiedział, że w czasie podroży do Betlejem wszyscy poczuli, że powracają do źródła, w którym wszystko się zaczęło. – Chcemy na Uniwersytecie Papieskim stawać po stronie prawdy, rodziny, życia. To dla Uniwersytetu Papieskiego podstawowe zadanie – wskazał i podziękował arcybiskupowi za troskę o społeczność akademicką.