Abp Jędraszewski o papieżu Benedykcie XVI: Odszedł wielki człowiek Kościoła

2022-12-31 16:30
papież
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Prawdzie najwyższej – Jezusowi Chrystusowi – służył przez całe życie i niemałą cząstkę tej służby Prawdzie poświęcił współpracy ze św. Janem Pawłem II Wielkim, w czasie jego długiego pontyfikatu. Był jego najbliższym – na pewno od strony duchowej – współpracownikiem – powiedział abp Marek Jędraszewski o zmarłym dziś emerytowanym papieżu Benedykcie XVI.

– Z wielkim smutkiem, ale i z chrześcijańską nadzieją, przyjęliśmy informację o śmierci śp. Ojca Świętego Benedykta XVI, śmierci w jakiejś mierze spodziewanej, ale zawsze nas zaskakującej, powodującej ból i żal, że odszedł – powiedział abp Marek Jędraszewski na wiadomość o śmierci emerytowanego papieża.

– Odszedł wielki człowiek Kościoła, wielki kapłan, jak mało kto znający teologię Kościoła katolickiego, budujący tę teologię, rozwijający ją w oparciu o doskonałą znajomość Pisma Świętego i nauczania Ojców Kościoła – zwraca uwagę metropolita krakowski dodając, że wskazują na to „kamienie milowe” kapłańskiego życia Benedykta XVI. W tym kontekście arcybiskup przypomniał hasło z obrazka prymicyjnego Josepha Ratzingera nawiązujące do słów św. Pawła z Listu do Koryntian: „Nie jesteśmy panami waszej wiary, ale sługami waszej radości” oraz na biskupie i papieskie zawołanie: „Cooperatores Veritatis” – „Współpracownicy Prawdy”. – Prawdzie najwyższej – Jezusowi Chrystusowi – służył przez całe życie i niemałą cząstkę tej służby Prawdzie poświęcił współpracy ze św. Janem Pawłem II Wielkim, w czasie jego długiego pontyfikatu. Był jego najbliższym – na pewno od strony duchowej – współpracownikiem. Potem przejął po nim posługę Piotrową i jako jeden z nielicznych papieży w całych dziejach Kościoła po kilku latach z niej zrezygnował – powiedział metropolita krakowski.

– Żegnamy go z żalem, a jednocześnie z nadzieją, że dobry Pan Bóg przyjmie go do Swojego Królestwa na szczęśliwą wieczność całą – mówi abp Marek Jędraszewski zapraszając wszystkich kapłanów, siostry zakonne i wiernych świeckich na Mszę św. do katedry na Wawelu na godz. 18.00, która będzie sprawowana w intencji śp. Ojca Świętego Benedykta XVI. – Niech nasza modlitwa będzie wyrazem naszej wielkiej wdzięczności za jego posługę dla Kościoła powszechnego, ale także za jego wizytę w Krakowie i jego piękne słowa w czasie spotkania z młodzieżą a potem do wszystkich zebranych na krakowskich Błoniach – zachęca arcybiskup.