Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił plac pod budowę nowego kampusu UPJP2

2022-06-08 20:59
plac
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski uroczyście pobłogosławił plac pod budowę nowego kampusu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Obiekt powstanie przy znajdującej się na Ruczaju uczelnianej bibliotece. 

Budynek składać się będzie z kilkudziesięciu sal wykładowych, auli na ponad 400 osób oraz dziedzińca z ławkami i łąką przypominającą Halę Turbacz. 

- Stylistycznie będzie on podobnie do biblioteki. Będzie miał analogiczny dach i układ modułów słupów. Z jednej strony chcieliśmy zachować formalną kontynuację, a z drugiej strony stworzyć budynek nowoczesny, dostosowany do obecnych wymogów technologicznych - mówi Krzysztof Ingarden autor projektu inwestycji.

Błogosławieństwo placu jest jednocześnie początkiem prac budowlanych.

- To bardzo ważny dzień w historii uczelni – mówi ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego.

- Rozpoczynamy w sposób liturgiczny budowę budynku dydaktycznego, a więc właściwie serca, ponieważ uczelnia stoi studentami. Jeżeli są studenci i mają się, gdzie uczyć to znaczy, że uniwersytet żyje. W tym obiekcie uczyć się będą studenci czterech wydziałów: filozoficznego, nauk społecznych, prawa kanonicznego i teologii, a prawdopodobnie także i historii - wymienia ks. Tyrała. 

Dodajmy, że prace budowlane przy obiekcie rozpoczęły się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jadwigi, czyli tej, która powołała pierwszy Wydział Teologiczny w Krakowie, będący zalążkiem Uniwersytetu Papieskiego.