„Aniołowie w teologii i sztuce”. Nowa wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie
Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie z okazji Nocy Cracovia Sacra 2024 przygotowało wystawę czasową zatytułowaną „Aniołowie w teologii i sztuce”.
Ekspozycja została zaaranżowana w dwóch częściach. Pierwsza odsłona wystawy to pokaz plenerowy na dziedzińcu Muzeum, który ma na celu przybliżenie postaci aniołów, które dzisiaj być może zbyt często kojarzą nam się jedynie z obrazkami dla dzieci lub gadżetami ozdobionymi pulchnymi amorkami – a przecież ich prawdziwa natura jest zupełnie inna.
Poszczególne plansze wystawy stanowią wyjaśnienie, kim w nauczaniu Kościoła katolickiego są te duchowe istoty i jakie pełnią funkcje, pozwalają poznać bliżej rolę aniołów stróżów, jak i poszczególne chóry w anielskiej hierarchii, ukazują historię kultu aniołów na przestrzeni wieków, a także przybliżają najważniejsze motywy ikonograficzne związane z aniołami w sztuce. Przedstawione na planszach treści zilustrowane zostały fotografiami obiektów o tematyce anielskiej, znajdujących się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, z których większość można znaleźć na ekspozycji w salach Muzeum.
Druga część wystawy została zorganizowana w sali wystawienniczej na I piętrze, w której zostały zaprezentowane dzieła sztuki sakralnej z zakresu malarstwa, rzeźby, złotnictwa i tkanin, prezentujące przedstawienia anielskie. Na szczególną uwagę zasługują dwa obrazy ze zbiorów Muzeum, poddane konserwacji z okazji Nocy Cracovia Sacra. Pierwszy z nich, Uzdrowienie starego Tobiasza, pochodzi z Włoch z przełomu XVIII/XIX w. Drugi, również destynacji włoskiej, z podobnego okresu, zatytułowany jest Śpiące Dzieciątko Jezus ze św. Janem Chrzcicielem i aniołem.
Wystawę będzie można obejrzeć 14 sierpnia w ramach wydarzenia Noc Cracovia Sacra, kiedy to Muzeum Archidiecezjalne będzie czynne dłużej niż zazwyczaj, od godz. 10.00 do 22.00. Zapoznać się z ekspozycją będzie można również w kolejnych tygodniach, do 29 września, w tradycyjnych godzinach otwarcia. Bardzo serdecznie zapraszamy do Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie.