Biskupi Europy apelują o pokój w Ukrainie

2022-10-24 10:23
Biskupi Europy w Krakowie
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Biskupi Europy w Krakowie

Apelujemy do przywódców narodów i wspólnoty międzynarodowej o uczynienie wszystkiego, co w ich mocy, aby położyć kres obecnej wojnie, która niszczy życie i powoduje niewypowiedziane cierpienie” – powiedział przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europejskich (CCEE), Gintaras Grušas. Arcybiskup wileński otworzył wczoraj europejskie sympozjum: „Wstań! Chrystus cię woła”, zorganizowane przez Komisję Młodzieżową i Sekcję Katechetyczną CCEE oraz archidiecezję krakowską.

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach zakończyło się sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), poświęcone duszpasterstwu młodzieży. Przebiega pod hasłem „Wstań! Chrystus cię woła” i potrwa do niedzieli. Biorą w nim udział biskupi i młodzi z blisko 30 krajów Europy. Abp Marek Jędraszewski, witając uczestników spotkania przypomniał, że sympozjum miało się odbyć w Krakowie w 2020 roku, w stulecie urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego, ale wtedy je odwołano ze względu na pandemię koronawirusa. Metropolita krakowski przywołał także słowa papieża Franciszka wypowiedziane sześć lat temu, podczas Światowych Dni Młodzieży, w których Ojciec Święty wzywał młodych, aby „duchowo zerwali się ze swej narkotycznej kanapy, aby powstali i wyruszyli w drogę”.

Podczas trzydniowych prac zaplanowano dyskusję o wyzwaniach kontynentu europejskiego i refleksję nad wiarą chrześcijańską w dzisiejszym świecie. Będzie też czas poświęcony na modlitwę i świętowanie w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. „Przybywamy tutaj - powiedział abp Grušas - z wielką nadzieją, ale i z tak wielkim smutkiem w sercu: kiedy rozluźniał swój uścisk Covid i w każdym kraju z optymizmem patrzyliśmy w przyszłość, w Ukrainie wybuchła wojna. Byliśmy przekonani, że w Europie nie będzie więcej wojen, że będziemy o nich czytać tylko w podręcznikach historii, a jednak po raz kolejny ułuda władzy i chciwość nielicznych doprowadziły do wojny”.

Arcybiskup wileński wymienił wszystkie mroczne wydarzenia doświadczone w ostatnich dwóch latach. Przypomniał o masowych migrantach na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą, „wykorzystywanych w swoistej wojnie hybrydowej jako ludzkie tarcze do destabilizacji tego regionu i szantażowania Wspólnoty Europejskiej”. Następnie w lutym 2022 roku, zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. Teraz kryzys energetyczny: brak gazu i jego wysoka cena rzucają na kolana rodziny, przedsiębiorstwa, przemysł i transport. „My, biskupi Europy - powiedział abp Grušas - nadal jednoczymy nasz głos z głosem papieża, aby umilkła broń, natychmiast położono kres wojnie i podjęto działania na rzecz pokoju”.

Przewodniczący CCEE przypomniał, że podobnie jak wielu innych biskupów i delegacji narodowych, odwiedził Ukrainę, aby wyrazić bliskość i przywiązanie wspólnot chrześcijańskich: „jesteśmy blisko wszystkich Ukraińców, a zwłaszcza młodych ludzi w tym momencie lęku i niepewności o ich przyszłość i o kraj” – zapewnił metropolita wileński.