Bp Janusz Mastalski do medyków: Czego szukacie Anno Domini 2024?

2024-01-15 8:24
mastalski do medykow
Autor: Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej

O poszukiwaniu prawdy o życiu, Bogu, sobie samym; o szukaniu sensu życia i woli Bożej mówił bp Janusz Mastalski do medyków w czasie spotkania opłatkowego w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Zgromadzonym w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich medykom bp Janusz Mastalski postawił Jezusowe pytanie do uczniów: czego szukacie Anno Domini 2024? Przeprowadził egzegezę greckiego słowa „zeteo”, co znaczy „szukać”.

Po pierwsze szuka się, aby się dowiedzieć – jaka jest prawda o życiu, Bogu i sobie samym. – Prawda o Bogu, drugim człowieku, życiu to tajemnica godności ludzkiej, ale także tajemnica ludzkich nieprawości – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Po drugie szuka się, aby znaleźć – sens swojego życia. – Odnaleźć sens swojego życia oznacza być pewnym swoich priorytetów; posiadać kogoś, dla kogo warto żyć; oznacza radość ze swojej egzystencji – mówił bp Janusz Mastalski wskazując na samotność i smutek wśród lekarzy, pielęgniarek, salowych.

Po trzecie szuka się, aby wiedzieć do czego dążyć. – Wiedzieć do czego dążyć oznacza ciągłe odkrywanie prawdziwych potrzeb swoich i swoich najbliższych, a także odkrywanie woli Bożej – mówił biskup. – Mamy jeszcze jakieś plany i marzenia – czy jest w nich miejsce dla tych, którzy mnie kochają i wspierają? – pytał.

Po czwarte szuka się, aby wymagać. – Wymagać prawdziwie to codzienna praca nad sobą, to pogłębiona motywacja, to pomnażanie zasobów a nie budowanie na deficytach – mówił biskup.

– Dzisiaj jesteśmy w tej kaplicy, żeby powiedzieć Panu Bogu: wierzę, chcę za Tobą iść i chcę iść z moimi najbliższymi – podsumował bp Janusz Mastalski. – Apostoł Andrzej mówi: „Znaleźliśmy Mesjasza” – to znaczy: Chrystusa”. A co my znajdziemy w tym roku, który się rozpoczął? – zakończył.

Razem z lekarzami, pielęgniarkami, salowymi w kaplicy przy Franciszkańskiej 3 modlili się ks. Dariusz Oko, duszpasterz lekarzy Archidiecezji Krakowskiej i duszpasterz Młodych Medyków oraz lekarz i dominikanin o. Stefan Norkowski OP.