Bp Robert Chrząszcz do wadowickich pielgrzymów: Celem ludzkiej wędrówki jest niebo

2022-07-19 19:37
Wadowicka Pielgrzymka na Jasnej Górze
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Wadowicka Pielgrzymka na Jasnej Górze

– Maryja wzywa: „Idźcie do Jezusa”. On jest jak ojciec, On jest jak lekarz. On zaradzi waszym problemom. Może nie tak, jak sami sobie zaplanowaliście, ale On doprowadzi was do celu, jakim jest niebo – mówił bp Robert Chrząszcz do uczestników 36. Wadowickiej Pieszej Pielgrzymki, która dziś dotarła na Jasną Górę.

Na początku homilii bp Robert Chrząszcz zwrócił uwagę, że od najdawniejszych czasów życie ludzie było porównywane do drogi i jej przemierzania. Zaznaczył, że w perspektywie wiary, celem ludzkiej wędrówki jest niebo.

Krakowski biskup pomocniczy wskazał, że na Jasnej Górze pielgrzymi z Wadowic zakończyli jeden z etapów pielgrzymowania w swoim życiu. Eucharystia sprawowana przed wizerunkiem Czarnej Madonny była okazją do dziękowania za czas pielgrzymowania, ale przede wszystkim za to, że Pan Bóg „dał nam Maryję za Matkę”.

Odwołując się do ewangelicznej sceny w Kanie Galilejskiej, biskup podkreślił niesamowitą empatię Maryi i równocześnie realizm Jej życia. – Maryja dostrzega problem, ale także wskazuje jego rozwiązanie. Ona wyraźnie zaznacza, gdzie trzeba szukać rozwiązania. Idźcie do Jezusa – mówił bp Robert Chrząszcz.

Przywołując ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej biskup zwrócił uwagę, że także na tym wizerunku Maryja dłonią wskazuje na Jezusa. Zachęcał, aby posłuchać rady kochającej matki i pójść za Jezusem, aby „On zawsze szedł z nami na drogach naszego życia”.

Zaznaczył, że wiele osób odczuwa dzisiaj niepokój związany ze skutkami pandemii, wojną na Ukrainie czy szalejącą inflacją. – Wielu ludzi mówi, że na świecie nie ma już nadziei. I wtedy właśnie powtarza się to wezwanie Maryi: „idźcie do Jezusa”. On jest jak ojciec, On jest jak lekarz. On zaradzi waszym problemom. Może nie tak, jak sami sobie zaplanowaliście, ale On doprowadzi was do celu, jakim jest niebo – stwierdził.

Homilię zakończył wezwaniem do wiary i nadziei, że w życiu człowiek nie jest sam, ale towarzyszą mu Jezus i Maryja, a także inni ludzie, którzy tworzą „piękną wspólnotę – Kościół – który mimo swych wad i słabości – wiedzie nas naprzód – ku wyżynom nieba”.

Bp Robert Chrząszcz otrzymał plakietkę „Przyjaciel pielgrzymki” i chustę pielgrzymkową. Podziękował pielgrzymom za świadectwo ich wiary, podkreślając, że Wadowice są mu szczególnie bliskie ze względu na fakt, że w tym mieście się urodził. – Dzisiaj raduje się serce naszej Matki – Maryi, widząc dzieci, które przychodzą do Niej, które chcą się spotkać z Jej Synem – Jezusem Chrystusem i świadczą o tym innym – mówił biskup błogosławiąc pielgrzymów.