"Czas dla nadziei". Wyjątkowe spotkanie Polaków i Ukraińców

2022-07-03 9:06
piknik
Autor: Maciej Uszko

Różnorodne warsztaty, bezpłatne konsultacje medyczne, koncerty polskich i ukraińskich artystów, a wszystko w duchu chrześcijańskich wartości. Taki był polsko-ukraiński piknik rodzinny, który odbył się w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło setki uchodźców i dziesiątki rodzin, które goszczą ich w Polsce.

- Już tytuł wydarzenia dawał odpowiedź na pytanie po co one jest. "Czas dla nadziei", czyli danie trochę nadziei, trochę radości i zapomnienia od codziennych informacji - mówił Antoni Tompolski, dyrektor Alpha Polska.

Na wszystkich, którzy w sobotę przybyli do Parku Jordana czekała strefa z zajęciami prowadzonymi pod okiem doświadczonych organizatorów. Były to zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, solne, a także występy klauna, dmuchane zamki i trampoliny. 

- Podczas warsztatów dzieci mogły m.in.: układać wielkie puzzle w kształcie solniczki, lepić solniczki z masy solnej, a także kolorować obrazki - mówiła jedna z animatorek. - Rysowaliśmy plasteliną, graliśmy w twistera i przeprowadzaliśmy chemiczne doświadczenia - dodawała druga. 

W trakcie wydarzenia nie brakowało koncertów. Na scenie zaprezentowali się: Lidia i Marcin Pospieszalscy z zespołem poszerzonym o artystów z Ukrainy, artyści z Teatru Starego, Krakow Gospel Choir i Jarmuła Band. 

Lekarze Nadziei stworzyli możliwość konsultacji medycznych, a krakowska Caritas udostępniła punkt konsultacji i informacji dla uchodźców.

Piknikowi towarzyszyła kuchnia z tradycyjnymi polskimi i ukraińskimi potrawami.