Dotychczas były bohomazy, teraz jest wizerunek świętego. Wyjątkowy mural w Krakowie

2022-09-12 20:18
mural
Autor: facebook.com/parafiastygmatowkrakow

Przy parafii Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie powstał mural z wizerunkiem patrona świątyni. Malowidło podziwiać można na murze, który oddziela parking od kościoła. Dotychczas dominowały na nim bohomazy.

Oprócz postaci świętego Franciszka mural przedstawia rozmaite zwierzęta i różnego rodzaju budynki.

- Święty Franciszek napisał utwór "Pieśń słoneczna", który wychwala cuda stworzeń naturę, żywioły. Stąd właśnie na muralu pojawiały się zwierzęta, natura, kwiaty. Jest też Porcjunkula, czyli kolebka zakonu, gdzie Święty Franciszek mieszkał i modlił się wraz ze współbraćmi - mówi o. Fabian Michałowski, wikariusz parafii. 

Twórcą muralu jest Marcin Skurowski, który tego typu malowidła tworzy od 20 lat. Jak sam przyznaje przygotowując się do namalowania obrazu przy parafii św. Franciszka zagłębił się w jedną z książek.

- W "Świecie Zofii" jest rozdział o pozytywnej energii, która bije z filozofii Świętego Franciszka. Z tego też powodu do dzieła chciałem dodać lekkie, żółte, jesienne kolory. Wszystko starałem się ukazać w średniowiecznym, franciszkańskim klimacie - opisuje Skurowski. 

Prace nad dziełem parafii trwały ponad 30 godzin.