Film z muzyką na żywo! To już w sobotę na Wzgórzach Krzesławickich.

2022-09-16 17:01
Muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich
Autor: materiały prasowe

To będzie ostatnie w tym roku "Muzyczne Spotkanie na Wzgórzach Krzesławickich". Już jutro w kościele Miłosierdzia Bożego odbędzie się pokaz filmu z muzyką na żywo. Na organach zaimprowizuje Karol Mossakowski. Uczestnikom muzycznego spotkania zostanie zaprezentowane "Męczeństwo Joanny d'Arc" - francuski film w reżyserii Carla Theodora Dreyera.

Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich to cykl koncertów muzyki poważnej, związanych z rokiem liturgicznym i ważnymi wydarzeniami z życia Kościoła. Projekt powstał w 2006 r. z inicjatywy organisty Parafii Miłosierdzia Bożego - Marka Walczaka. Podczas ostatniego koncertu w tym roku uczestnicy zobaczą film "Męczeństwo Joanny d'Arc" - arcydzieło francuskiej kinematografii w reżyserii Carla Theodora Dreyera.

- Scenariusz tego filmu został oparty na autentycznych scenogramach, znajdujących się w Watykanie, z procesu Joanny d'Arc z 1473 roku. Do tego filmu będziemy mogli posłuchać muzyki na żywo - mówi Marek Walczak, kierownik artystyczny "Muzycznych Spotkań na Wzgórzach Krzesławickich".

Muzykę do filmu wykona organista Karol Mossakowski - laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.  Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na konkursach w: Poznaniu, Pradze, Angers, Biarritz, Strasburgu. We wrześniu 2016 roku został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – Grand Prix de Chartres we Francji. W ostatnich latach występował w takich miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Katedra w Kolonii czy Filharmonia Narodowa w Warszawie.

- Będą to improwizacje organowe, tworzone na żywo do prezentowanych obrazów. Organista będzie stwarzał całą atmosferę i klimat tego filmu. Będzie podążał za bohaterami i akcją - dodaje Walczak.

Pokaz filmu rozpocznie się o godzinie 19:00, a wstęp jest wolny. Wydarzeniu patronuje Radio Plus.