Jubileuszowa wystawa o Cystersach na krakowskich plantach

2022-11-08 20:28
wystawa
Autor: o. M. Majdak OCist

To historia o ośmiu wiekach jednego z najstarszych polskich zakonów. Na krakowskich plantach otwarto wystawę poświęconą 800-leciu istnienia Opactwa Cystersów w Mogile. Piętnaście plansz przedstawia szkice, fotografie i krótkie informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia zakonu, a także jego spuściźnie.

- Zaczynamy od fundacji klasztoru. Później przechodzimy do prezentacji samej bazyliki, a następnie prezentujemy także parafialny drewniany kościółek św. Bartłomieja. Pokazujemy również wybrane momenty z dziejów klasztoru, wielkich opatów renesansowych. Opowiadamy o pierwszej pielgrzymce św. Jana Pawła II i finalizujemy przedstawieniem współczesności, ponieważ klasztor jest ciągle żywy - mówi Maciej Zdanek, współautor wystawy. 

Ekspozycja znajduje się na plantach pomiędzy ul. Poselską a ul. Podzamcze. Oparta została na wieloletnich badaniach prowadzonych przez dwóch wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Bazowaliśmy na własnych pracach, starszej i nowszej literaturze przedmiotu. Sporo zaczerpnęliśmy także z przygotowywanego przez nas przewodnika po klasztorze mogilskim, który ukaże się końcem tego roku. Dzięki niemu mogliśmy bazować na bardzo dużym materiale ilustracyjnym - mówi Marcin Starzyński, drugi z autorów wystawy.

Ekspozycję będzie można oglądać do 5 grudnia.