Kard. Dziwisz na Prądniku Białym: Odpustowa uroczystość stanowi dobrą okazję do wyrażenia wdzięczności Bogu

– Prośmy zwłaszcza za młodych, aby się nie zagubili w świecie, który codzienne ofiaruje im mnóstwo słów, idei i obrazów, ale by poznawali Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelię jako fascynujący, choć niełatwy program życia – program miłości i służby – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie odpustu w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym.
Na początku homilii kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest jednym z „najważniejszych wydarzeń w dziejach świata i człowieka”, będących w pewnym sensie zwieńczeniem całego dzieła zbawienia i dniem narodzin Kościoła. Metropolita krakowski senior zwrócił uwagę, że fundamentami Kościoła jest głęboka wiara Apostołów i miłość, a także posłuszeństwo nakazowi misyjnemu Jezusa, dzięki czemu także i współcześni mogą należeć do grona uczniów Jezusa i tworzyć dziś Kościół.
W dalszej części homilii kardynał zauważył, że dzisiejsza odpustowa uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, zwraca naszą uwagę na niepowtarzalną rolę, jaką w życiu i posłannictwie Jezusa Chrystusa, a także Jego Kościoła spełniła i nadal spełnia Maryja z Nazaretu. Swoją misję zaczęła pełnić od chwili, gdy w Jej niepokalanym łonie począł się Jezus. – Odtąd każda chwila w życiu Maryi związana była z Jej Boskim Synem i Jego posłannictwem. Jej Jezus zawdzięczał wszystko, co każde dziecko zawdzięcza swej matce – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita senior, odwołując się do odczytanej Ewangelii, w której z wysokości krzyża Jezus kieruje do Maryi słowa: „Niewiasto, oto syn Twój”, a do ucznia: „Oto Matka twoja”, zauważył, że wtedy, na Golgocie, pod krzyżem, „spełniając testament umierającego Syna, Zbawiciela świata, Jego Matka stała się Matką Kościoła, Matką nas wszystkich”.
Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że na początku kwietnia bieżącego roku minęło 20 lat od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. – Uderza nas fakt, że nie słabnie pamięć o wielkim papieżu, który głosił niezmordowanie Ewangelię, wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej, wniósł niepodważalny wkład w wyzwolenie naszej części Europy z totalitarnego systemu komunistycznego i zostawił nam ogromne bogactwo nauczania – mówił wieloletni osobisty sekretarz Papieża Polaka, zaznaczając, że codziennie do grobu świętego papieża ustawia się długa kolejka pielgrzymów z całego świata, przekonanych o skutecznym orędownictwie w niebie św. Jana Pawła II. Metropolita senior podkreślił, że Ojciec Święty miał otwarte serce dla wszystkich narodów, ale bardzo bliskie jego sercu były sprawy Kościoła krakowskiego – interesował się powstawaniem nowych parafii w Archidiecezji Krakowskiej w czasie swojego pontyfikatu.
Kardynał podzielił się, że jest szczególnie związany ze wspólnotą parafialną pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, która powstała w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wtedy zaczęła wznosić świątynię, którą w 1998 r. poświęcił kard. Franciszek Macharski. 12 lat temu to kard. Stanisław Dziwisz konsekrował kościół na krakowskim Prądniku Białym.
Metropolita senior zwrócił uwagę, że odpustowa uroczystość stanowi dobrą okazję do wyrażenia wdzięczności Bogu za wspólnotę parafialną, do której się należy. Zachęcił do modlitwy za wszystkich, którzy tę wspólnotę tworzyli i wznosili świątynię – za duszpasterzy, za rodziny, dorastające w nich nowe pokolenie, a także chorych i osoby w podeszłym wieku. – Prośmy zwłaszcza za młodych, aby się nie zagubili w świecie, który codzienne ofiaruje im mnóstwo słów, idei i obrazów, ale by poznawali Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelię jako fascynujący, choć niełatwy program życia – program miłości i służby – mówił kard. Stanisław Dziwisz przyzywając orędownictwa u Bożego tronu Maryi – Matki Chrystusa i Kościoła, a także św. Jana Pawła II.
Przy okazji uroczystości odpustowych arcybiskup krakowski senior poświęcił odnowiony Krzyż Papieski na placu przed świątynią.