Korona królewska zdjęta z wieży mariackiej. Symbol Krakowa przejdzie renowację

2023-07-06 12:11
Korona królewska zdjęta z wieży mariackiej.
Autor: Michał Henkel Korona królewska zdjęta z wieży mariackiej.

6 lipca korona została zdjęta z wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie, by trafić do pracowni konserwatorskiej. Konieczne było użycie podnośnika i lin, na Rynku Głównym pojawiła się specjalna ekipa świadcząca usługi wysokowościowe. Wszystkie elementy korony zostały włożone do kosza i sprowadzone na ziemię.

Prace konserwatorskie obejmą wszystkie elementy złoconej korony, a kluczowym działaniem będzie pozłocenie jej metodą galwaniczną, dzięki której warstwa złota będzie grubsza i bardziej oporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Renowacja ma zahamować proces niszczenia oraz przywrócić walory estetyczne obiektu. Podczas konserwacji korony równolegle prowadzone będą działania przy poszczególnych elementach wieży. Odnowione zostaną drewniane podesty wokół iglicy, elementy kamienne i ceglane na całej powierzchni wieży oraz poszycie dachowe.

- Wieża jest tak skonstruowana, ze można tam wejść bezpiecznie. Później zaczynają się momenty trudne. Pod uwagę brana jest metoda alpinistyczna i rusztowanie do płatków, liści i korony. Jest ich osiem, liście składają się w ośmiobok i trzymają się na zaciskach, dlatego to musi być w jednym tygodniu ściągnięte. Mamy nadzieję, ze korona powróci do nas na 45. wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO — mówi ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki Mariackiej.

Wartość konserwacji korony to ok. 600 tys. zł, większość środków pochodzi z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, 18 proc. funduszy to wkład własny parafii mariackiej. Renowacja odbędzie się w ramach projektu "Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską" obejmującego lata 2023-25.

- Jeżeli nie będzie konserwatorskich niespodzianek, to we wrześniu korona wróci na swoje miejsce — dodaje konserwatorka zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej Katarzyna Pakuła-Major.

Koronę królewską zamontowano na iglicy hełmu w 1628 r. Jej powstanie związane jest z objawieniami włoskiego jezuity ojca Gulio Mancinellego, w których Maryja poleca nazywać się Królową Polski. Korona pierwotnie wykonana została z drewna w pracowni stolarza Endrissa, obita blachą i pomalowana złotą farbą. Następną, zachowaną do dziś koronę wykonano w roku 1666, a więc w 10. rocznicę lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza (1656) i oficjalnego już ogłoszenia Maryi patronką i królową Polski. Miedziana korona z 1666 r. jest najprawdopodobniej kopią korony z 1628 roku.