Krakowscy dominikanie zakończyli Triduum Jackowe

2022-08-17 20:22
triduum jackowe
Autor: Maciej Uszko

Koncert flamenco Zespołu Zabytkowego „Almoraima” zakończył Triduum Jackowe, które od poniedziałku (16 sierpnia) trwało u krakowskich dominikanów. Wydarzenie było kolejną odsłoną obchodów 800-lecia przybycia zakonu do Polski. Głównym punktem Triduum były jubileuszowe rekolekcje, a towarzyszyły im serie warsztatów i różnego rodzaju spotkań.

Celem Triduum Jackowego było świętowanie 800-lecia osiedlenia się dominikanów w Polsce. Przez trzy dni odbywały się rekolekcje jubileuszowe zatytułowane "Bądź!", prowadzone przez o. Timotyh'ego Radcliff'a i o. Łukasza Popoko. 

- Rekolekcje pozwoliły nam uzyskać odpowiedź na trzy pytania: jak możemy się stawać w relacji z Bogiem, bratem i obcym - mówi o. Radosław Więcławek, koordynator Triduum.

Podczas wydarzenia miała miejsce prapremiera filmu Nowicjusz w reżyserii Łukasza Wosia, przeprowadzone zostały warsztaty flamenco, a w wigilię Uroczystości św. Jacka modlono się nieszporami gregoriańskimi. Jednym ze spotkań Triduum była gawęda o dominikańskim winie. 

- Święty Jacek razem z błogosławionym Czesławem 800 lat temu przybyli z Rzymu do Krakowa. Potem św. Jacek pojechał do Sandomierza i tam założył klasztor i winnicę. Te winne smaki zostały wpisane w tradycję dominikańską. Nie tylko jako wino liturgiczne, ale również jako wino, które było podawane na stół książęcy - mówi o. Marek Grubka, prowadzący spotkanie.

W wydarzeniach Triduum udział wzięli także uczestnicy trwających w krakowskim klasztorze Warsztatów Muzyki Niezwykłej.