Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w roku formacyjnym 2022/2023

2022-09-22 13:01
szafarze
Autor: Dariusz Waś / diecezja.pl

W Archidiecezji Krakowskiej trwają zgłoszenia na kurs przygotowawczy do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Kurs rozpocznie się 15 października i składać się będzie z sześciu comiesięcznych spotkań. Aby wziąć w nim udział należy zgłosić się do proboszcza swojej parafii.

- Musi to być mężczyzna w wieku 25-65 lat - mówi ks. Artur Czepiel, diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

- Taka osoba powinna wyróżniać się dojrzałością wiary, zdrową pobożnością eucharystyczną, wzorowym życiem sakramentalnym i moralnym. Powinna też się cieszyć zaufaniem wśród parafian i mieć odpowiednie kwalifikacje intelektualne - uzupełnia ks. Czepiel.

Obecnie w Archidiecezji Krakowskiej posługuje ponad 500 szafarzy.

- Podstawowym zadaniem szafarza jest zanoszenie Komunii Świętej osobom chorym, żeby takie osoby mogły co niedzielę karmić się ciałem Chrystusa. Wiemy, że z uwagi na msze święte, spowiedź i inne obowiązki niedzielne kapłani nie mogą się wybierać wtedy do chorych. Stąd idzie szafarz, udziela Komunii osobom starszym i chorym i to jest jego podstawowe zadanie - dodaje ks. Artur Czepiel.

Kurs przygotowawczy do posługi szafarza potrwa do kwietnia przyszłego roku. Jego zwieńczeniem będą trzydniowe rekolekcje w Bystrej-Podhalańskiej.