Na pielgrzymkę ze Wspólnotą Pogórsko-Wielicką?

2022-07-14 8:20
pielgrzymi
Autor: Agata Prusak

Malownicza trasa, siedem zróżnicowanych grup, a w tym roku także z udziałem pielgrzymów z Litwy. Taka jest podgórsko-wielicka trzecia Wspólnota Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Przed pandemią, co roku, na pielgrzymowanie z tą wspólnotą wybierało się ponad siedmiuset wiernych.

- Jesteśmy bardzo młodą i rozśpiewaną wspólnotą - mówi Agata Prusak, która jest odpowiedzialna w III Wspólnocie za kontakt z mediami.

- Młodzież akademicka i młodzież oazowa stanowią znaczną część naszej wspólnoty. Są oczywiście też osoby starsze, które nieprzerwanie przez te wszystkie lata uczestniczą w pielgrzymce. W tym roku będziemy mieli pielgrzymów litewskich. To będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób - wyjaśnia Prusak.

Trzecia wspólnota liczy siedem grup.

- Grupa siedemnasta to jest otwarta grupa, która zrzesza wiernych z całego Krakowa i Białego Kościoła. Grupa osiemnasta jest grupą z Prokocimia. Jej dużą część stanowi młodzież oazowa. Grupa dziewiętnasta jest to grupa pokutna, która modli się o trzeźwość narodu, abstynentów i osoby uzależnione od alkoholu. Grupę dwudziestą stanowią mieszkańcy Nowego Bieżanowa, a grupę dwudziestą pierwszą osoby z Wieliczki. Z kolei grupa dwadzieścia dwa to parafianie z Bolechowic, a dwadzieścia trzy to Strumiany - opisuje Agata Prusak.

Pątnicy na pielgrzymi szlak wyruszą z Wawelu 6 sierpnia. Na Jasną Górę dotrą pięć dni później. Cały czas trwają zapisy.