Obchody Święta Małopolski w Domu Rodzinnym Jana Pawła II

2022-06-24 10:27
muzuem
Autor: wikipedia.org

28 czerwca 2022 roku, od godziny 14.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.45), Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza zwiedzających w ramach obchodów kolejnej edycji Święta Małopolski.

O 14.00, 15.00 i 16.15 odbędą się oprowadzania z Przewodnikiem. W pozostałych godzinach można zwiedzać ekspozycję indywidualnie, z audioprzewodnikiem lub korzystając z muzealnej aplikacji. Bezpłatne bilety można rezerwować on-line poprzez stronę Muzeum lub nabyć w kasach biletowych w Wadowicach.

Tego dnia zwiedzający będą mogli po raz pierwszy zobaczyć nową wystawę czasową Muzeum zatytułowaną „Mój brat Edmund”, która prezentować będzie biografię starszego brata Karola Wojtyły – Jana Pawła II oraz wiele ciekawych archiwaliów m.in. fotografie, dokumenty, listy, książki…

Edmund Wojtyła był pierworodnym synem Emilii i Karola Wojtyłów. Zapamiętano go jako wyjątkowo troskliwego starszego brata, który dla przyszłego papieża stał się najlepszym przyjacielem. Bracia dzielili wiele wspólnych pasji, np. teatr, sport i górskie wędrówki. Edmund początkowo wiązał swoją przyszłość z wojskiem, dlatego przez jakiś czas uczęszczał do c.k. Niższej Wojskowej Szkoły Realnej w Enns. Po zdaniu matury w Wadowicach zdecydował się na studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1930 roku. Był wspaniale zapowiadającym się lekarzem, marzył o pediatrii, a pacjenci cenili go za profesjonalizm i zrozumienie, jakie im okazywał. W 1932 roku walczył o życie młodej kobiety cierpiącej na ostry przypadek szkarlatyny. Sam zaraził się tą chorobą i po kilku dniach zmarł w wieku 26 lat. Jego śmierć wzbudziła ogromny żal zarówno u pacjentów, jak i w środowisku medycznym oraz wśród mieszkańców Bielska i Wadowic. Dwunastoletni wówczas Karol bardzo mocno przeżył odejście ukochanego brata:„Są to wydarzenia, które głęboko wyryły się w mej pamięci – śmierć brata chyba nawet głębiej niż matki, zarówno ze względu na szczególne okoliczności, rzec można tragiczne, jak też i z uwagi na moją większą wówczas dojrzałość.”