Od 70 lat kształci najlepszych masażystów. Krakowska Szkoła Masażu obchodzi jubileusz. Co w programie?
Przez lata wykształciła ponad 4 tysiące techników masażystów. Małopolska Policealna Szkoła Masażu z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie obchodzi swoje 70-lecie. Od czwartku do soboty nauczyciele i absolwenci będą wspominać czas spędzony w placówce. W programie spotkania, msza święta oraz zwiedzanie szkoły.
Nazywana zwyczajowo i rozpoznawalna nie tylko w Polsce, Krakowska Szkoła Masażu na przestrzeni 70 lat kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. Powstała 1 listopada 1953 r. z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Marii Urban i ociemniałego żołnierza kpt. Jana Silhana. Głównym powodem powstania tej szkoły była potrzeba zaopiekowania się inwalidami wojennymi, a w szczególności osobami z inwalidztwem wzroku.
Od 2005 r. placówka zmieniła nazwę na Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie. W 2019 roku w wyniku reformy szkolnictwa i dużych zmian w podstawach programowych dla szkolnictwa zawodowego, jeszcze raz nastąpiła zmiana nazwy szkoły na Małopolska Policealna Szkoła Masażu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie i tak nazywa się do chwili obecnej.
Jubileuszowe obchody potrwają 3 dni. 14 marca spotykamy się na mszy świętej, 15 marca o 10:00 będziemy mieli uroczyste zamknięcie modernizacji szkoły. O 11:30 w operze krakowskiej odbędą się główne obchody, a w sobotę chętni będą mogli zwiedzić szkołę - mówi Krzysztof Kipiel, dyrektor placówki.
Obecnie w szkole kształcą się zarówno osoby widzące, jak i słabowidzące czy niewidome. Łącznie jest sześć oddziałów.
To jest super, że w masażu każdy może znaleźć coś swojego. Można iść w stronę kosmetyczną, ale i leczniczą. Mamy w klasie osoby słabowidzące. Jest to dosyć ciekawe mieć takich kolegów w klasie i poznawać jak oni postrzegają świat. Jesteśmy dosyć otwartą szkołą dla wszystkich także wpieramy się wzajemnie i pomagamy sobie jak tylko możemy - mówi Michał Gołąbek z klasy pierwszej.
A obchodom 70-lecia szkoły patronuje Radio Plus.