Osada, wianki i ognisko. Przywitanie lata pod kopcem Wandy
W niedzielę pod jednym z najbardziej tajemniczych zabytków Krakowa odbyło się słowiańskie święto inspirowane letnim przesileniem słońca. Były grupy rekonstrukcyjne, warsztaty i moc atrakcji dla małych i dużych.
- Jesteśmy przed Nocą Kupały- Nocą Świętojańską wiadomo, że te uroczystości się przenikaj, do tego też chcieliśmy nawiązać. Ogrom ludzi, którzy przybyli aby też i dobrze spędzić czas przy kopcu ale też , by dowiedzieć się czegoś o słowiańszczyźnie, też nas mocno zaskoczył , jesteśmy więc niesamowicie uradowani, że aż tyle osób przybyło do Nowej Huty - mówiła Urszula Tłomak z Ośrodka Kultury Norwida w Nowej Hucie.
Przywitanie lata zainaugurowały tradycyjne plecenia wianków pod kierunkiem Elżbiety Urbańskiej-Kłapy - animatorki edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Uczestnicy mogli także wysłuchać prelekcji o symbolice słowiańskiego święta oraz dowiedzieć się, co łączy Noc Kupały ze św. Janem i legendarną księżniczką Wandą. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty tworzenia tajemniczych lalek mocy.
- Brzmi to bardzo tajemniczo aczkolwiek laleczka jest bardzo prosta, poza tym uczy cierpliwości, poprawia zdolności manualne. Przy okazji można dowiedzieć się czegoś ciekawego o tym jak kiedyż życzono sobie szczęścia, taka laleczka miała spełniać życzenia albo przynieść dobrobyt stąd dzisiaj czerwone laleczki z włóczki -tłumaczyła Julia Lechiewicz.
W niedzielę przestrzeń wokół kopca zmieniła się w prawdziwą średniowieczną wioskę, to za sprawą " Grupy Dziejawa- Żywego Muzeum Słowiańszczyzny", chętni mogli przywdziać prawdziwy rynsztunek woja: tarczę miecz i hełm a także rzucić oszczepem czy postrzelać z łuku. Można było też obejrzeć przedmioty z życia codziennego a nawet dawne instrumenty muzyczne.
- Nie jest to lekka rzecz, zwłaszcza hełm jest bardzo ciężki, ale miecz jest w sam raz do machania. To bardzo pouczające, warto znać swoja historię, panowie tu opowiadają bardzo ciekawe rzeczy i ładnie to przedstawiają, poza tym wszystkie przedmioty są bardzo estetycznie wykonane- zachwycała się Pani Magda.
Uczestnicy spotkania mogli także wysłuchać prelekcji o symbolice słowiańskiego święta oraz dowiedzieć się co łączy Noc Kupały ze św. Janem i legendarną księżniczką Wandą. Przywitanie lata pod kopcem zwieńczyło symboliczne rozpalenie ogniska