Pani Choinka powraca. 17. Choinka pod Oknem Papieskim

2023-12-03 22:06
choinka okno papieskie
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

To już przedświąteczna tradycja. W sobotę 16 grudnia po raz 17. rozbłysną światełka na choince przy Franciszkańskiej 3. Gra miejska, góralskie kolędowanie i prezenty – to wszystko będzie czekać na uczestników spotkanie pod Oknem Papieskim.

Przedświąteczna tradycja rodem z Watykanu

Od 2007 r. co roku przed najsłynniejszym oknem w Krakowie stawiane jest świąteczne drzewko, które metropolita krakowski razem z najmłodszymi rozświetla w sobotę poprzedzającą Boże Narodzenie. Tradycję tę przy Franciszkańskiej 3 wprowadził kard. Stanisław Dziwisz, inspirując się przy tym zwyczajem, który zaobserwował, posługując u boku św. Jana Pawła II w Watykanie.

To właśnie tam, od 1982 r. przywożono choinkę i ustawiano ją przy szopce na placu św. Piotra tuż obok szopki, a papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na bożonarodzeniowe drzewko i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nim żłóbka.

Kilka słów o tegorocznej Pani Choince

W tym roku choinka pod Oknem Papieskim pochodzi z Nadleśnictwa Dębica. To jodła pospolita, która ma ok. 40 lat i mierzy 14 metrów. – W proces wyboru zaangażowanych jest wielu leśników na różnych szczeblach zarządzania. Zgodnie z zasadą wprowadzoną przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Pawła Szczygła, nadleśniczowie poszczególnych jednostek zgłaszają udział swojego nadleśnictwa w procesie wyboru i dostarczenia tego drzewa. Proces ten rozpoczyna się już na początku roku, tak aby terenowa Służba Leśna miała odpowiednio dużo czasu na dokonanie przeglądu drzewostanów, oceny i właściwego wyboru zgodnie z zasadami prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej – mówią leśnicy.

Jodła pozyskana zostanie ok. 6/7 grudnia i wyruszy w drogę do Krakowa kilka dni później, gdzie zostanie przystrojona i przygotowana do sobotniego wydarzenia. Pracownicy Lasów Państwowych zadbają o to, aby na miejscu drzewka, które stanie przy Franciszkańskiej 3, wkrótce pojawiły się nowe. – W przyszłym roku, w miejscu skąd będzie pochodziło tegoroczne drzewo, przewiduje się sadzenie gniazda dębowego. Na powierzchni około 0,30 ha planowane jest posadzenie około 1800 szt. sadzonek dębu – wyjaśniają.

17. Choinka pod Oknem Papieskim

Rozświetlenie 17. Choinki pod Oknem Papieskim odbędzie się w sobotę 16 grudnia. Wydarzenie rozpocznie gra miejska „Poszukiwacze Pani Choinki”, do której zaproszone są grupy od 3 do 15 osób, a która rozpocznie się o godz. 14.00. Zabawa nie tylko przygotuje uczestników do wspólnego przeżywania wydarzenia przy Franciszkańskiej 3, ale też przybliży postać św. Jana Pawła II i innych świętych związanych z Krakowem oraz Archidiecezją Krakowską. Wszystko to będzie możliwe dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Wyższemu Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, które włączyły się w organizacje przedświątecznego spotkania. Obie te instytucje otworzą 16 grudnia swoje drzwi przed tymi, którzy wezmą udział w grze. Obowiązują zapisy. Aby to uczynić, opiekun grupy powinien wypełnić formularz, który aktywny będzie do soboty 9 grudnia do godz. 23.59.

Nie zabraknie również okazji do wspólnego kolędowania. O godz. 16.30 rozpocznie się koncert Akademii Mała Ciupaga. Oprócz dorosłych członków zespołu na scenie zobaczyć i usłyszeć można będzie najmłodszych adeptów góralskiego muzykowania. Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami, a abp Marek Jędraszewski wręczy nagrodę zwycięzcom gry miejskiej.

Wzorem ubiegłego roku komunikacji wydarzenia towarzyszyć będzie bajkowa postać „Pani Choinki”. Chętni otrzymają również jodłowe gałązki, które – tradycyjnie już – rozdawać będą przedstawiciele Lasów Państwowych.